Avanos 5D (Beş Duvar Arası)

Amber EROYAN / 01 Aralık 2010
Avanos 5D

Kapadokya coğrafyasından ve yerel mekan üretme yöntemlerinden referansla, Avanos ilçesinin atıl bir noktasında modern ve canlı bir kamusal bir mekan yaratmayı başaran "Avanos 5D", mimarı A. Defne Önen'in aktarımıyla İlk Yapı'nın bu ayki konuğu. Projenin kapsamı ve uygulamadaki inceliklere geçmeden önce mekânın karakteristik özelliklerini de değerlendiren Önen, Avanos 5D'nin nasıl ete kemiğe büründüğüne dair şunları anlatıyor:

"Kapadokya bölgesi topografyası, volkanlardan çıkan lavların, yüzyıllarca rüzgar ve su ile şekillenmesi sonucu ortaya çıkmış. Olağanüstü peri bacaları, mağaralar, taş formasyonları oluşmuş. Yöredeki insan yerleşimi kalıntıları 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Yumuşak volkanik taşın yontulması ile oluşan formasyonlar, bölgedeki yerüstü ve yeraltı kent yerleşimlerinin inşa edilmesini sağlamış.

Böylesine bir coğrafya ve mekan kültürüne sahip bir yörede, yerel mekan yapma yöntemi olan ‘eksiltme'nin tersi ‘ekleme' yöntemi ile, fakat eksiltme ruhu ile, bir ‘ilk mimari yapı' tasarlamak ve bunun inşasının kontrolü projenin temel çerçevesiydi.


Planlama sırasında, Kapadokya yerleşimlerinin jeomorfolojik ve mekânsal özellikleri, Avanos ilçesiyle mevcut topografyayı çağdaş bir mimari yapıda buluşturmak amacı, yapıdaki form, malzeme ve mekan araştırmalarına temel oluşturdu.

5D proje alanı, Avanos-Kayseri karayolunun ilçe merkezine girişinde, ilçenin Kayseri yönünde gelişen sınırında, arkasındaki Kapadokya Milli Parkı doğal oluşumlarının kıyısında konumlanıyor. Yapının oturduğu ızgara ve yapı kütleleri bu konum baz alınarak, kuzey-güney ve Avanos-Milli Park akslarına göre yönlendirildi."

Yazının devamı için ilerleyiniz.


A. Defne Önen ile
Projeler ve Diğer Çalışmalar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :