Tan Akıncı

23 Nisan 2020

İstanbul’daki lisans eğitimimden sonra Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Hernan Diaz Alonso stüdyosunda yüksek lisansımı tamamladıktan ve bu süreç boyunca da Viyana’da eş zamanlı olarak çalıştıktan sonra 2013 yılı başında Türkiye’ye döndüm. 2016 Haziran ayından beri Melike Altınışık Mimarlık ofisinde çalışıyorum.

Yapı yapmak bütünüyle bakıldığında oldukça zahmetli, pahalı ve üzerinde yaşadığımız gezegene ve kentlere de çok iyilik etmeyen bir süreç. Artık hatırı sayılır bir de yapı stoğumuz olduğundan ve yapılan işler onlarca yıl da geri dönülemez bir şekilde kaldığından dolayı eğer gerçekten bir yapı yapılacak ise beraberinde getirdiği olumsuzlukları aşacak bir fayda üretmesi gerektiğine inandım. Bu fayda duruma göre farklılık gösterebilir. Şüphesiz ki yeni teknolojilerin kullanımı da bunda önemli ancak bunlardan bir tanesi. Bütün mesleklerin uymak zorunda olduğu ortak hukuki, ekonomik, siyasi, toplumsal ve sosyal kaideler var ancak bununla beraber de her mesleğin kendine has özellikleri var. İnanıyorum ki mimarlığın ve tasarımcılığın kendine haslığı da üretilen işlerin hangi noktasında yer alındığından bağımsız olarak bahsettiğim kriterlere uyulmasından emin olmak ve biraz belki de sınırları ve haddi aşan bir sorumluluk ve sahiplenme bilincine sahip olmak. Bu ilkeye benzer hassasiyetleri olan kurum ve kişiler ile üretim süreçlerinde yer almak önemli.

MAA’da bugüne kadar tüm süreçlerde yer almışlığım olsa da biraz daha ağırlıkla konsept proje geliştirme süreçlerinde çalışıyorum.

Bugüne kadar Seul’deki Robot Science Museum, AFA Kültür Merkezi, Litvanya’daki Vilnius National Concert Hall ve Kuwait Foundation for the Advancement of Science Headquarters gibi projeler başta olmak üzere bir çok farklı ölçek ve kategorideki mimari projeye ek olarak farklı ölçeklerdeki mobilya, obje ve enstelasyon süreçlerinde yer aldım.

2017’de Antalya’da düzenlenen 4. Uluslararası Mimarlık Bienali’ne katılan Motion in the Shell birbirinden farklı çağdaş tasarım tekniklerinin üretim teknikleriyle buluşmasını planlamak, akabinde sergide insanların reaksiyonlarına tanıklık etmek ve çıkan ürünün de özgünlüğü sebebiyle projelendirme, uygulama ve sergilenmesi süreçleriyle en çok keyif aldığım ve güzel anılar biriktirdiğim proje oldu.


Melike Altınışık ile
Melih Altınışık için MAA
MAA Ekibi ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :