Begüm Aydınoğlu

23 Nisan 2020

Lisans eğitimimi İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, yüksek lisansımı Londra Architectural Association Design Research Laboratory’de (AA DRL) tamamladım. 1 senedir MAA’da çalışıyorum. İstanbul ve Londra’da çeşitli ofislerde yer aldıktan sonra MAA’ya başvuru yaparak dahil oldum. Doğru zaman geldiğinde Seul Robot Bilimi Müzesi projesi ile beraber ekibe dahil oldum. 

MAA benim için çok özel bir yer. Londra’da eğitim alırken bulunduğum ortamlarda gerek akademisyenlerin gerek uluslararası öğrencilerin MAA’yı tanıdığını, projelerini bildiğini ve çok ilgilendiklerini gözlemledim. Bu durum beni Türk bir mimar olarak çok gururlandırdı. MAA’da projeleri her zaman en verimli şekilde ele almak ve heyecanlı tasarım ruhunu kaybetmeden gerçekleştirmeyi hedeflemek motive edici. 

MAA benim için başta Melike Hanım olmak üzere aynı mimarı dilin farklı dialektlerini konuşabildiğim eşi bulunmaz bir ortam. Melike Hanım ile proje yapmak benim için çok keyifli, her zaman sınırları zorluyoruz ve bu beni çok motive ediyor. İş arkadaşlarımın hepsi ile çok verimli bir iş akışımız ve bunun beraberinde gelişen arkadaşlığımız var. MAA’da birçok uluslararası proje yapıyoruz ve birçok farklı kültür ile beraber çalışma diyaloğu geliştiriyoruz. 

MAA’da mimar olarak yer alıyorum. Projelerin birçok aşamasına dahil olmakla beraber çoğunlukla projelerimizin algoritmik tasarım süreçlerinin hazırlanıp yönetilmesi, projeye özel kodların yazılması ve dolayısıyla proje sürece yönetimine algoritmik tasarım yöntemleri ile katkıda bulunma konularında yoğunlaşıyorum. 

MAA’ya Seul Robot Bilimi Müzesi ile dahil oldum. Projenin parametrik altyapısını oluşturup Kore’deki ofis ile ve diğer disiplinler ile iletişimimizde parametrik süreci entegre ettik. Bunun dışında birçok projede yer aldım ve alıyorum. Bunlardan bazıları, Emaar Dubai Landmark, Gwangju Library, Vilnius Concert Hall. Proje süreçlerinde iş bölümü çok pratik ilerliyor. Biz aslında herkesin MAA’da bir süpergücü olduğunu düşünüyoruz. Süperkahramanlar olarak herkesin bir gücü var. Bu tabii aramızda bir espiri. Hepimizin Güçlü olduğu alanlar farklı ancak konuştuğumuz dil ortak. Bununla beraber gelirsen herkesin iyi olduğu alanlarla paralel olarak iş bölümümüz gerçekleşiyor. Bu süreç bizler için de öğretici oluyor, her gün çalışma arkadaşlarımızdan yeni şeyler öğreniyoruz. 

Her ne kadar yoğunluk olarak Seoul Robot Bilimi Müzesi projesinde çalışıp duygusal bir bağ geliştirmiş olsam da, yer ile kurduğu ilişki ve ölçeğinden dolayı Emaar Dubai Landmark- Urban Carpet projesinin de yeri benim için ayrı. Aynı zamanda bu projenin tasarım geliştirme süreci de benim için çok keyifliydi.


Melike Altınışık ile
Melih Altınışık için MAA
MAA Ekibi ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :