Space Needle: İstikbal Göklerdedir

04 Şubat 2013

"Paris'in Eyfel'i, Seattle'ın Space Needle'ı" sloganı ile lanse edilen strüktür, 1962 Seattle Dünya Fuarı'nın ana cazibe noktası olduğu gibi, gerçekten de kentin temel imgesi ve nirengisine dönüşmüş bulunuyor.


  © Howard S. Wright

Space Needle fikri, ilk olarak Expo Komisyonu Başkanı Edward Carlson'ın Almanya gezisinde Stuttgart TV Kulesi'ni görmesi ile ortaya çıkıyor. Carlson'ın bir peçete üzerinde yaptığı -sonra yapının sembolü ve ikonu haline gelen- eskiz, Seattle doğumlu mimar John Graham tarafından 184 metre yüksekliğindeki Seattle Space Needle olarak projelendiriliyor. 


  Space Needle eskizi

Dokuz metrelik bir temele sahip Space Needle, betonarme-çelik karma sistem olarak tasarlanıyor. Expo süresince bilim ve uzay temalarına adanan sergilere ev sahipliği yapıyor. "Uzay kapsülleri"ni andırmak üzere hızlı asansörlerle donatılan strüktür, üst katında "uzay gemilerini anımsatmak amacıyla" eliptik formda tasarlanan panoramik bir lokanta barındırıyor. Yapıda kullanılan renkler "astronot beyazı, galaksi altın, orbital yeşil" olarak adlandırılıyor.

Seattle Space Needle'ın panoramik salonu, bugün halen restoran olarak hizmet veriyor.1967 Montreal
1964 New York
1962 Seattle
1958 Brüksel
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :