Amerikan Pavyonu: Fuller'dan Montreal'e Armağan

01 Şubat 2013Richard Buckminster Fuller
, 1967 Montreal Dünya Sergisi bünyesindeki Amerikan Birleşik Devletleri Pavyonu için, mimarın imzası haline gelen jeodezik kubbelerden birini tasarladı. Sergiye "damga vurmak" emeliyle olduğu kadar ülkenin "estetik yaratıcılığı"nı da görücüye çıkarmak üzere görevlendirilen Fuller'ın, o güne dek sürdürdüğü jeodezik kubbe araştırmalarının ürünü olarak çok daha karmaşık ve zarif bir yapı ortaya koyduğu söylenebilir.

Diğer tüm kubbelerinde olduğu gibi strüktürü, çelik borularla imal edilmiş kafeslerle tasarlayan Fuller, ABD'nin Dünya Sergisi arazisi üzerinde 20 kat yüksekliğe çıkan, 76 metre çapında bir ¾ küre uyguladı. Tamamen akrilik panellerle kaplanan strüktürün mekan içi ısı ve ışık denetimi ise, bilgisayarla yönetilen ve güneş ışınlarının doğrultusuna göre hareket eden gölgeleme elemanları ile sağlandı.

ABD Pavyonu, yürüyen merdivenler ve rampalar ile bağlanan farklı kotlardaki çoklu sergi platformlarını kapsayacak şekilde planlandı. Pavyonun en rağbet gören gösterilerinden biri ise, 38 metre uzunluğundaki yürüyen merdiven ile ulaşılan, ay peyzajının simüle edildiği ve 1/1 uzay aracı maketlerinin sergilendiği sergi oldu.

Expo'nun sona ermesi ile birlikte Fuller'ın jeodezik kubbesi, ABD tarafından Montreal'e hediye edildi ve "Montreal Biosphere" adını aldı. İlk olarak botanik işlevini üstlenen yapı, 1976 yılındaki yenilemesi sırasında çıkan yangın nedeniyle uzunca bir süre kapalı kaldı.

1990 senesinde Environment Canada isimli çevre örgütünün satın alması ile Montreal Biosphere, "Kanada göllerini, özellikle de St. Lawrence nehri eko-sistemini incelemeye adanmış" bir eko-müzeye dönüştürüldü. Fuller'ın özgün planlarına dayandırılarak Eric Gauthier tarafından yenilenen yapı, 1995'te yeniden ziyarete açıldı.


  foto: Jade Doskow


1967 Montreal
1964 New York
1962 Seattle
1958 Brüksel
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :