Atomium: Barışçıl Bir Dünyanın Simgesi

01 Şubat 2013

Fiziksel biçimlenişi, demir cevherine ait bir (1) atomik birimin 165 milyar kez büyütülmesi ile belirlenen Atomium, 18 metre çapındaki 9 adet alüminyumla kaplanmış kürenin bir araya gelmesi ile oluşan bir heykel-strüktür…

Küp formunda bir kafesin, kübün köşelerinde konumlanan küreler ve onları birbirine bağlayan 12 tüple oluşturulduğu, kübün merkezindeki küreye ise tüm kürelerin toplamda sekiz tüple bağlandığı bu geometride, 9 kürenin 5'i sergi mekanlarını ve diğer kamusal alanları kapsıyor.

Küreleri bağlayan tüpler, asansör ve yürüyen merdivenlere ev sahipliği yaparken, bir köşesi üzerinde duran küp-kafese bağlı en tepedeki -102 metre yüksekliğindeki- küre, Brüksel panoramasının izlendiği bir mekana dönüşüyor.

Mühendisliği André Waterkeyn tarafından yapılan, iç mekanları ise André ve Jean Polak tarafından tasarlanan Atomium hakkında, 1957 tarihli Birleşmiş Milletler Yayını 'The UNESCO Courier'de şunlar aktarılıyor:

"Brüksel Dünya Fuarı'nın hiç şüphesiz en olağanüstü –ve olağandışı- mimarlık ürünü olacak ‘Atomium', (…) maddenin strüktürü ve atomik enerjinin barışçıl kullanımlarına ilişkin bilginin, dünyanın geleceği için teşkil ettiği önemi sembolize ediyor. Buna bağlı olarak ses ve ısı yalıtımlı, yapay havalandırmalı kürelerin bazıları, atomun barışsever kullanım alanlarını sergileyecek. Hızlı bir asansör izleyicileri, merkez kolondan tepe noktasına 25 saniyede taşıyacak. Atomium'un zemine değen küresinin altındaki küresel pavyonda ise özel bir teknik sergi hazırlanacak.

"Kürelerin yüzeylerini kaplayan alaşım, pırlanta gibi parlamalarını sağlayacak. Gündüzleri gökyüzü, güneş ve bulutların göz kamaştırıcı yansımalarını alacak küreler, hava karardıktan sonra çevrelerinde dönen ışıklar sayesinde elektronları tarafından çevrelenmiş atomları taklit edecekler."

1958 fuarının akabinde yıkılması planlanan Atomium, Brükselliler tarafından gördüğü rağbet ve kısa süre içinde kentin nirengilerinden biri haline gelmesi üzerine korundu. Ancak 40 sene içinde alüminyum kaplamaları kararan ve dökülen, taşıyıcılığını kaybeden ve üst kotlardaki küreleri erişime kapatılan Atomium, 2004 yılında restore edildi.

Yüklü restorasyon bütçesini kompanse edebilmek üzere alüminyum kaplamaları sökülerek satılan Atomium, paslanmaz çelikle kaplandı. Strüktür, rüzgar yük dayanımını artırmak üzere destek kolonlarla takviye edildi.   foto: Jade Doskow

 


1967 Montreal
1964 New York
1962 Seattle
1958 Brüksel
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :