Rock Church - Finlandiya - Timo ve Tuomo Suomalainen

04 Mart 2008

Mimar kardeşler Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından tasarlanan ‘Temppeliaukio Kirkko' veya Kaya Kilisesi 1996 yılında tamamlandı. Kiliseyi inşa edecekleri yer olarak sokaktan yaklaşık 40 metre yükselen bir kaya parçasını seçtiler ve kayayı içinden patlattarak duvarlarını oluşturdular. Temppeliaukio şimdilerde en çok ‘Church of Rock' adıyla anılıyor. Kilise, aynı zamanda Helsinki'nin en popüler turistik atraksiyonlarından biri olarak her daim ziyaretçilerle dolu.

Yerin altında konumlanan Kaya Kilisesi, son derece olağan bir konut bölgesinde, masif ve devasa büyüklükte bir granit kayanın içinde oyulmuş olarak duruyor. Zemin kattan baktığınızda İrlanda'nın antik tapınaklarına benzeyen yapı, dış mekandan pek görünür veya algılanabilir değil. Yukarıdan kuş bakışıyla gözlemlediğinizde ise zemine çakılmış, uçan bir cisme benzediği pekala söylenebilir.

İçeride çıplak kayanın sınırlandırdığı kilise mekanı dairesel bir plana ship. Bakır tellerden örülmüş dev büyüklükte bir disk, kilisenin tavan döşemesi olarak işlev görüyor.  Doğal ışıkla aydınlatılan iç mekana ışık, çatıyla duvarı düşeyde bağlayan metal doğramalar arasından süzüyor. Yine bakır renklerinde oluşturulmuş olan asma kat/balkon, iç mekana daha üst bir kottan bakış atmanızı sağlıyor. Çıplak bırakılmış taş yüzeyler, mekanın hayrete düşürücü bir akustiğe sahip olmasını sağladığı için kilise, sık sık klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor. Kaya Kilisesi'nde kullanılan doğal ve insan yaratısı materyallerin ortak oyunu çarpıcı bir etki bırakıyor ve kilisenin popülaritesini açıklıyor.

 


Din ve Mimarlık Üzerine Söyleşiler
Son Yüzyıla Ait Cami Örnekleri: İslam Mimarlığında Çağdaşlaşma?
Çağdaş Kiliseler: Yurtdışından Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :