St. Edward's University Chapel - Austin, Texas

04 Mart 2008

Amerika'nın Texas eyaletinde bulunan ve Roman Katolik eğitim veren St. Edwards Üniversitesi'ne ait şapeli ve Holy Cross Enstitüsü'nü barındıran kompleks, kampüsün kuzeydoğu kapısında, tarihi üniversiter bina ile yurt binası arasında konumlanıyor. Bu ‘kutsal mini kampüs' büyük çaplı eğitim alanının ‘ruhani çekirdeği'ni oluşturuyor.

Üç yapıdan oluşan dini kompleks, zaman zaman açık alan şapeli olarak da hizmet verebilen merkezi bir kutsal forum etrafında şekilleniyor. Kampüsteki tek ortagonal yerleşmemiş yapı olan şapel, monolitik bir kütle olarak karşımıza çıkıyor. Texas' a özgü bir tür kireç taşıyla kaplanmış olan yapıya yalnızca iki giriş verilmiş. Bir iç avluya çıkan bu giriş kapıları ise kişiyi doğrudan bir yansıtma havuzunun önüne çıkarıyor. Şapelin masif ahşap kapısından içeri girildiğinde ziyaretçiyi karşılayan bu gümüşi yansımalı yüzeyin, kişinin ruhunun fiziki varlığa indirgenmiş bir temsili düşünüldüğünü eklemek gerekiyor.

Şapelin içinde en dikkat çekici eleman, bir çatı ışıklığıyla yukarıdan aydınlanan altar.  Altar dışında, küçük dua şapelleri de doğal ışıkla aydınlatılacak.

 


Din ve Mimarlık Üzerine Söyleşiler
Son Yüzyıla Ait Cami Örnekleri: İslam Mimarlığında Çağdaşlaşma?
Çağdaş Kiliseler: Yurtdışından Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :