“Paralı” Metrobüs’e karşı Özal’ın “Öğrenci ve Velilerine Bedava” Monoray’ı

06 Mart 2009

Anavatan Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Özal, İstanbul'da belediyeye ait toplu taşıma araçlarını öğrencilere ve velilerine bedava yapacağını söylüyor.

Metrobüs'ün güzel bir çalışma olduğunu ancak E-5'i mahvettiğini öne süren Özal, E-5 için monoray (üstten giden tramvay) sistemini öneriyor. Aynı zamanda belediyeye ait toplu taşıma araçlarını, öğrenci ve velilerine önümüzdeki 5 yıl içerisinde bedava yapacağını vaadediyor.

Hükümete memura ve emekliye yüksek oranda zam yapmayı öneren Özal, "Bir dönem ANAP memura yüzde 120 zam verdi ve ekonomi canlandı. Buradan hükümete de sesleniyorum; memura emekliye yüzde 100 zam verin, ekonomi canlansın. Başka türlü ekonomi canlanmaz" tavsiyesinde bulunuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Kadir Topbaş arasındaki söz düellosuna da değinen Ahmet Özal, "Sayın Kılıçdaroğlu ile Sayın Topbaş'ın dosyalar savaşında bizim işimiz olmaz. İstanbul'un problemlerini çözmek için aday olduk, bizim işimiz projelerledir. İstanbul'da Depremle ilgili hiçbir şey yapılmıyor. Bunun finansman meselesi ve çözüm meselesi de hazırdır. İstanbul'un ulaşım sorunun çözme meselesi de hazırdır" diye konuşuyor.

Akla gelen ilk soru şu: Yaklaşık bir senelik Metrobüs inşaatının tüm sermayesi ve Anadolu yakasından her sabah işe giden yüzbinlerce insan için kabusa dönen trafik çilesinden sonra, tüm girişimler sıfırdan mı alınacak? Yoksa "alttan metrobüs üstten monoray"dan mı bahsediyoruz? Öyle gözüküyor ki İstanbul için daha ziyade istikrarlı ve sürekli bir kamu politikası eksikliğinden bahsediyoruz.

Bir de; "monoray" Ahmet Vefik Alp'in fikri değil miydi zaten?


Korhan Gümüş ile İstanbul'un politika(sızlık)ları üzerine
Vaatler Denizi İstanbul'un Olası Gelecek Senaryoları
Bunlar da Türkiye'nin Avangart (!) Adayları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :