Selin Sorumlusu İnsanoğlu mu?

mimarizm.com / 09 Eylül 2009


İstanbul son yılların en büyük afetini yaşarken, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yaptığı "Selin sorumlusu insanoğludur…" açıklaması, İstanbulluları kızdırdı.

Yasadışı yapılaşma, önlem almaması, denetimsizlik ve kriz yönetiminin eksikliği…

"Son 80 yılın en büyük yağışının İstanbul'a düşmesi karşısında insanın yapacağı bir şey kalmıyor. Bunlar olağanüstü bir hal. Doğal afetlerin etkisini dünyanın bir çok yerinde görmekteyiz" şeklinde konuşan Topbaş'a karşı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nden Pelin Pınar Özden , "Çok yağış oldu, insanlar tedbirsiz, diye açıklanamaz. Bu sel felaketi ne ilk ne de son; plansız alanların tamamı tehdit altında" şeklinde konuştu. Bianet'in haberine göre Özden, ‘kent suçu' olarak adlandırdığı yaşananları "yasadışı yapılaşma, yetkililerin gerekli önlemleri almamış olması, denetimsizlik ve kriz yönetiminin eksikliği"yle açıklıyor.

Gece yarısı başlayan şiddetli yağış nedeniyle kentin en işlek otoyollarından İkitelli Basın Ekspres Yolu tamamen kapanmış, pek çok kişi mahsur kalmıştı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay yaptığı açıklamada aşırı yağışlar sonucu dünden bu yana Tekirdağ'da 7, İstanbul'da 24 olmak üzere toplam 31 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Bianet'in görüşlerini başvurduğu İstanbullular, meteorolojinin uyarılarına rağmen önlem almayan yöneticilerin istifa etmesini istiyor.

Ayşe Bilici (Grafiker): Yağmurun yağmasına önce barajlar dolacak diye sevindim. Ancak sonrasında yaşananlar moralimi de sinirimi de bozdu. Olanlar ancak Türkiye gibi ülkelerde oluyor. Yağmur yağıyor, yollar kapanıyor, televizyon yayınları kesiliyor, en acısı da bir sürü insan ölüyor. Sonra yaşananların sorumlularından Belediye Başkanı çıkıyor, her şeyin sorumlusu küresel ısınma diyor. Ben hesap vermelerini istiyorum.

Ruhi Karakaşlı (İşçi): Yazık. Diyecek sözüm yok başka. Sele önlem almayanlar evlerinde nasıl uyuyacak, insan içine nasıl çıkacaklar diyorum. Ama niye kaygılanıyorum ki, nasılsa çıkarlar hiçbir şey olmamış gibi...

Sibel Vardar (Avukat): Yağmurun yağacağı, sel ihtimalinin olduğu biliniyordu. Peki o zaman neden önlem alınmadı? Kim yanıtlayacak bu soruyu? İş küresel ısınmaya atılmayacak kadar vahimken Topbaş'ın bu şekilde açıklamalar yapması komik bile değil, olsa olsa trajik. İşin sinir bozucu tarafı küresel ısınmayla ilgili eylem yapanları dövenler hesap vermeye gelince küresel ısınmadan medet umuyorlar.

Ayşegül Oğuz (Öğrenci): Yaşananları TV'den izledim. Fakat bugün, evden öğle saatlerinde çıktığımda İkitelli Basın Ekpress yolunda karşılaştığım manzara inanılmazdı. Dolmuşta altı kişinin öldüğü konuşuluyordu, yollar balçık içinde... Bir kez daha altyapının İstanbul'da yetersiz olduğunu gördük. Selin yaşandığı yer havaalanına yakın, birçok holding ve sanayi üretim merkezini barındırıyor. Aynı zamanda işçi ve yoksul ailelerin yaşadığı bir bölge. Yerel yönetimler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu öngörüsüzlüğü nasıl açıklayacak merak ediyorum.

Tacettin Kırca (İşçi): Önlem almayanlar ölenlerin katildir. Kasten insan öldürmek de suç. Suçlular hesap versinler. En büyük cezada koltuklarını ellerinden almak sanırım.

Metin Mesudiyeli (Emekli): Hiçbir önlemin uyarılara rağmen alınmaması belediyenin sorumsuzluğu. Biz bile evimizde kendi çağımızda önlem almışken, bunu akıl edememeleri kabul edilir değil. Altyapının yetersizliği yeni değil, Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığından bu yana giderek büyüyen bir sorun. Ama yönetimler bile bile lades demekte sıkılmıyorlar. Değişen sadece kişiler oluyor, zihniyet hep aynı. İstanbul'da şansa yaşıyoruz yani. Bir de merak ettiğim, gazetecilerin gittiği bölgeye yardım ve müdahale ekiplerinin geç gitmesi. Bu tuhaf gerçekten.

Zöhre Tekdal (İşçi): Ben Almanya'da yaşıyorum. Orada hiç böyle durumlar yaşanmıyor. Bu Türkiye'ye özgü bir durum. İstanbul'da insan canının kıymeti yok. Belediye Başkanı'nın açıklaması da bunu bir kere daha gösteriyor. Umarım bu olayın hesabını verebilirler.

Kamran Talay (Esnaf): Ölenlere yazık ama sorumluları hesap vermeden üzülmemek lazım. Yarın bizim de başımıza gelmeyeceğini kim garanti edebilir. Kimse. Bu yüzden ihmali bulunan herkes bize açıklama yapmak zorunda. Gerekirse görevlerini de bunu daha iyi yapacak birine bıraksınlar.

Hande Kaptanoğlu (Öğrenci): Acı ama gerçek, bu şehirde insan hayatının değeri yok. Biz tepkilerimizi hep olaylar yaşandıktan sonra, insanlar öldükten sonra veriyoruz. Şimdi kızsak ne fayda, söylensek ne fayda. Sorumluları elbette hesap versinler ama bu ölenleri geri getirmeyecek. Başka ölümler olmaması için uyarılara rağmen önlem almayan, müdahalede yetersiz kalan herkes hesap versinler. Hatta Belediye Başkanı istifa etsin.
 

 


İlişkili Haberler
Korhan Gümüş ile İstanbul'un politika(sızlık)ları üzerine
İlişkili Haberler
Vaatler Denizi İstanbul'un Olası Gelecek Senaryoları
İlişkili Haberler
Bunlar da Türkiye'nin Avangart (!) Adayları
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :