"özer+tulgan version 2"

09 Eylül 2011

Büyümeyi düşünüyor musunuz?

EÖ: İlk senemizde 4 kişiydik, ikinci sene 6 kişi, üçüncü sene -krizde- 7 kişi ve şimdi de 12 kişiyiz. Bu da büyümek istediğimizin göstergesi. Burada durmayacağız ama bazen acaba çok mu hızlı ilerliyoruz diye düşünüyoruz.

Belli bir limitiniz var mı?

EÖ: Hiçbir limitimiz yok. Zaten belirli bir yerden sonra bir eşiği var onun. Sanırım insanın kontrolü kaybettiği eşik 15 kişi. Aslında kişi olarak değil de eldeki proje yükü olarak bakmalı. Belki daha kalabalık olacak ve daha az proje yapacağız ama yaptığımız projeler, üstünde daha fazla zaman harcanacağımız ve daha fazla para kazanacağımız projeler olacak.

Yurt dışında şube açma fikri de büyüme isteğinizin başka bir göstergesiydi zaten…

EÖ: Tabi o önemli bir konu. Hilton'la aramız iyi olduğu için bunu istiyoruz. Orada o kadar işsizlik varken bize iş verilir mi verilmez mi bilemiyorum ama bunları çok da düşünmemeli. Sonuçta gidip oraya 100 bin dolar yatırmayacağız. Bunlar, hayatta insanın rahatlıkla üstesinden gelebileceği, tamamen kaybetse bile birkaç ay ya da bir yıl çalışarak tekrar elde edebileceği rakamlar. Denemeye değer. Onun için de büyümeye devam etmek istiyoruz. Eşiğimiz yok ama sistemimizi oturtmak zorundayız çünkü 15 çalışan ve belirli bir proje sayısından sonra olayı daha farklı bir boyuta taşımak gerekiyor. Tayfun, Onur ve benden birkaç tane daha gerekiyor. Çünkü ondan sonra buna doğru gidiyor olay. Bize benzer insanlar bulup, onların ofis içinde küçük ofisler gibi çalışmasını sağlamalı ve genel organizasyonu buna göre düzenlemeliyiz. Tabi bu ciddi bir organizasyon değişikliği ama bunu yapmaya kararlıyız. İşte o zaman "özer+tulgan version 2" olacağız.

(Tayfun Tulgan tekrar içeri giriyor…)

TT: Nedir o version 2?

EÖ: 15 kişiden sonrası…

Belli bir çalışan sayısı limitiniz olup olmadığını diye sordum da…

TT: Yok bir limitimiz.

EÖ: Bakın o da aynı şeyi söyledi. Kaliteli iş çıktığı sürece 100 kişi bile olabiliriz.

TT: Benim Amerika'da çalıştığım şirket 400 kişiydi. Tabanlıoğlu'nun da şu anda 100 kişiyi geçtiğini düşünecek olursak, biz zaten büyük şirketlere alışığız, çok küçük şirketler oyuncak gibi geliyor bana…

Emre Bey bu durumda sizin gibi düşünen ve proje üreten birkaç kişiye daha ihtiyaç olduğunu söyledi…

TT: Olacaktır zaten.

EÖ: Bizimle çalışan arkadaşlardan da olabilir. Mutlaka dışarıdan birileri olması gerekmiyor. Sonuçta onlar da bir şekilde kendilerini geliştiriyorlar. Şu anda 12 proje yapıyoruz ama belki o zaman 15 kişi olup 5 tane çok büyük proje yapacağız. Çünkü önemli olan proje sayısı değil iş yükü. O iş yükü 15 kişiye dağıldığı zaman muhtemelen bizim 15 kişiyi birden kontrol etmemiz imkansız hale gelecek. O yüzden de 15 kişinin 10'unu başkalarının kontrol etmesi gerekecek.

TT: Şu anda bizim dışımızda bütün projeleri kontrol eden bir tek Onur var. Onu klonlamamız lazım. Burçe de ev projelerine bakıyor. Bu şekilde bir iki kişi daha lazım.


Tanışma ve Kuruluş Hikayesi
Tasarım Felsefesi ve Uygulamalar Üzerine
Hedefler ve Dilekler
özer+tulgan Tasarım Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :