“Aile şirketi değiliz, herkes bir yere gelebileceğini bilir”

09 Eylül 2011

Kurumsal kimlik çalışmalarından kentsel tasarım projelerine kadar çok farklı ölçeklerde işler üretiyorsunuz.

TT: Normalde otel projelerinde kumaş ve halı deseninden binanın dışında kadar her noktayı tasarlıyoruz. Logo çalışmalarını, tabelalarını, kumaş desenlerini, her şeyini biz yapıyoruz.

EÖ: Açıkçası iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemiyorum ama haddimizden fazla işe bulaşıyoruz.

TT: Biz yapamıyorsak da danışmanını buluyor, ona yaptırıyoruz. Mesela kumaşları genellikle EKAT'la çalışıyoruz. Halıda herkesle çalışabiliriz ama otellerde genelde Ottoman'ı tercih ediyoruz. Sürekli birlikte çalıştığımız cephe ve aydınlatma danışmanlarımız var.

EÖ: Danışmanlık genelde ek bir kalemdir, teklif verirken isimleriyle eklenir veya müşteri tarafından belirlenir.

Web sitenizde danışmanlarınızın isimlerine yer veriyorsunuz. Az önce şirket kimliğinin oluşmasında çalışanların sürekliliğini vurgulamıştınız. Aynı durum danışmanlar için de geçerli olmalı…

EÖ: Tabi, partnerler çok önemli çünkü yaptıklarımız bir süreklilik işi. Her yaptığınız projede tekrar Amerika'yı keşfetmek hem zor hem de lüzumsuz yere emek ve zaman harcamak. Çoğu projemizde aynı elektrik mühendisi (Sanayi Mühendislik) ve makine mühendisi (Elmak) ile çalışıyoruz. Neyi sevip neyi sevmediğimizi, nelerden çekindiğimizi, nerede menfez isteyip istemeyeceğimizi bilirler. Zaten biz onlara bir şey demeden onlar bizim kafamızla işi yapmaya başlıyorlar. Farklı danışmanlarla çalıştığınız zaman aklınızdaki her şeyi anlatmanız gerekiyor. Bu da mümkün değil, çünkü pek çok şeyi aktarmayı unutuyorsunuz. Dolayısıyla süreklilik, mimari üretim anlamında insana gerçekten zaman, para ve daha iyi iş kazandıran çok önemli bir unsur.

Dokumaya varıncaya dek tasarlamak ancak o işten gerçekten keyif almakla mümkün olabilir. Kazandığınız zamanı bu şekilde değerlendirdiğinizi söyleyebilir miyiz?

TT: Aynen öyle yapıyoruz. Çalışanların sürekli olması da önemli çünkü işi biliyorlar. Yeni biri geldiği zaman işi öğrenecek, tekrar çizmeye başlayacak, layer'ları öğrenecek, otelin veya ofisin nasıl çalıştığını öğrenecek… Yeni birinin dört ayda yapacağı işi ofistekiler bir ayda yapıyor. Tabi böylelikle herkesin daha çok vakti oluyor. Bizde sabahlama pek olmaz, çünkü herkes işini vaktinde bitirebiliyor. Aile şirketi değiliz, o nedenle herkes bir yere gelebileceğini bilir.

 


Tanışma ve Kuruluş Hikayesi
Tasarım Felsefesi ve Uygulamalar Üzerine
Hedefler ve Dilekler
özer+tulgan Tasarım Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :