“Çok keyifli projeler yapıyoruz, bu da ekstra bir şans”

09 Eylül 2011

Türkiye'nin dört bir yanında projeler yapıyorsunuz. Garanti Bankası ve Hilton için, farklı şehirlerde pek çok proje yaptınız. Aynı kurum için proje üretmek ne gibi avantajlar sağlıyor?

EÖ: Eğer yaptığınız projeler benzer nitelikteyse temel avantaj hız oluyor.

TT: Ama bizim projelerimiz genellikle benzer nitelikte değil.

EÖ: Mesela Garanti Bankası'nın cephe tasarımlarını aynı tarz ve mantıkla yapabilirdik ama bunu tercih etmedik. Modern olmasına rağmen çevresine uyum sağlayacak yapılar tasarladık. Çevreyle alakası olması istenmeyen yerlerde ise farklı ve ilerici projeler geliştirdik. Otel işlerinde de aynı şekilde hareket ettik. Otel işverenimiz ilk projeden hoşnut kalınca aynısını diğer kentlere uygulamamızı istedi. Mimarlığın böyle bir şey olmadığını anlatmaya çalıştık: "Yaptığımız yapı modern de olsa, geleneksel de olsa, çevresiyle alakalı da olsa her şehrin, her ilçenin, her mahallenin kendine özgü bir yapısı var ve buna uymak zorundayız. Bir şekilde kendimizden de bir şey katacağız" dedik. Yani amiyane tabirle "kaşındık". Çünkü sonuçta Kütahya'daki otelden herkes memnun kalmıştı. Çok hızlı bir şekilde tamamlandı, geometrik bir desen içeriyordu, başka yerlere pekala uygulanabilirdi. Bunu kabul etsek her şey çok daha kolay olacaktı. Ama biz sürekli bir şeyler yaratma peşindeyiz.

TT: O nedenle de Garanti'nin sadece özel binalarını üstleniyoruz. Şube projesi vermiyorlar, çünkü tekrar olan bir şeyi yapmak istemiyoruz. Bu tür uygulamalarda kendinizi geliştiremiyor ve köreliyorsunuz.

Örneğin Sivas'ta gerçekleştirdiğiniz Garanti Bankası Çağrı Merkezi binası kampus içinde olduğundan öğrenci yaşamını temel alan bir tasarım yapmıştınız…

TT: Aynen öyle. Ankara'daki hizmet binası da oraya özeldir, başka bir yerde tekrarlanamaz. Şubenin işleyişi uysa da cephe olarak uymaz. O nedenle de bize Bentley'nin showroom'u geliyor, Volkswagen'ınki gelmiyor.


Bentley showroom

Özellikle Emre Bey Bentley'le çalışmaktan çok mutlu olmuş olmalı…

EÖ: Tabi ki. İyi de tasarımlar yarattığımızı düşünüyorum.. Genelde yaptığımız işler otomotivle o kadar ilgili ki… Ya işverenimiz otomotiv sektöründen ya projelerimiz otomotivle ilgili… Hep böyle güzel tesadüfler yaşadık.

TT: Şimdi de Land Rover'la BMW'nun showroom'larını yapıyoruz.

İleride bir gün belki otomobil de tasarlarsınız.

EÖ: Tabi, çok severim, yaparım (gülüyorlar). Birçok tasarımcının da pabucunu dama atarım. İnsanın yaptığı işten hakikaten keyif alması lazım. Sebebi ne olursa olsun, bu da ekstra bir şans bizim için. Çok keyifli projeler yapıyoruz. Otel işi bir mimar için çok keyifli bir iş. Otomobil showroom'u da, arabayı minimum seven bir erkek için bile keyifli bir iş. Sağolsun Doğuş Otomotiv bize güvendi ve Bentley, Lamborghini, Otomotion işlerini bize verdi. Özellikle Otomotion bizim açımızdan önemli bir reklam oldu. "İstinyepark'ı biliyor musun, orada Otomotion var" demek yeterli oluyor. "Atatürk heykelini gör sola sap" demek gibi bir şey. Bunlar küçük de olsa çok önemli ve prestijli projeler.


Otomotion


Tanışma ve Kuruluş Hikayesi
Tasarım Felsefesi ve Uygulamalar Üzerine
Hedefler ve Dilekler
özer+tulgan Tasarım Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :