Özdem Gürsel: "Burada Fotokopi Çeken Stajyer Olmaz"

30 Kasım 2007

Özdem Gürsel, Tabanlıoğlu Mimarlık Bürosu'nun Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Yöneticisi.

 

Tabanlıoğlu Mimarlık bir çok mimarlık öğrencisinin staj yapmak isteyeceği, adeta alternatif bir okul. Staj başvurularını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Staj başvuruları Mayıs sonu Haziran başı gibi gelir. Çok sayıda staj başvurusu oluyor. Öğrencilerin özgeçmişlerini göndermeleri kafi değil, muhakkak portfolyo istiyoruz. Bu sayede de profesyonel hayata çıktıklarında da portfolyoları hazır oluyor. Bu yazki duruma göre kaç kişiyi barındırabiliriz diye düşünüyoruz. Fotokopi çeken stajyer olmuyor burada, mimarlık yaptırabileceğimiz kapasitede stajyer alıyoruz. Bir yaz dönemi için genelde 25 civarında stajyerimiz oluyor. Staj süresi 3-6 hafta arasında değişiyor. Staj sonunda işe alma gibi bir vaadimiz yok ama kendini gösteren stajyer, eğer portfolyosu da iyiyse burada devam edebiliyor. Ya da bir yandan okula devam ederken bir yandan da burayla kurduğu ilişkiyi koparmıyor. Yüksek lisans yapanlara da tolerans gösteriyoruz.

 

Ofisin işleyişine ilişkin neler söyleyebilirsiniz?

 

Bir sistem var burada, yeni gelen insanın adaptasyonu kolay oluyor. Bağımsız grupların başında Senior dediğimiz deneyimli mimalar, onların sağ kolları proje kaptanları ve diğer mimarlar. Ofiste, aynı anda 25 projenin üzerinde çalışılıyor. Temponun iniş çıkışlarına göre ofisin 70 civarında nüfusu vardır. Bu anlamda büyük mimarlık ofislerinden biri. Bazen, projeye göre eleman alındığı da oluyor, ama biz birdenbire büyüyelim mantığında olmadığımız için sistemli bir şekilde ilerliyoruz. ISO'yu aldığımızda 1998'di, bizim hedefimizde belli bir noktaya gitmek vardı, altyapı da desteklendi, daima planlı bir şekilde ilerleyerek hedeflere ulaşıldı; devam ediyoruz.

 

Tabanlıoğlu Mimarlık, sosyal sorumluluk anlamında neler yapıyor?

Eğitimle ilgiliyiz, bu zaten stajyerlere gösterdiğimiz ilgiden de anlaşılabilir. Onun dışında İstanbul Modern, aslında bir sosyal sorumluluk projesidir. Maddi bir karşılık alınmadı. Beyazıt Kütüphanesi renovasyonu için de aynı şeyi söyleyebilirim. İstanbul Modern'e katkımız hala devam ediyor. Hala haftada bir gün bir mimar ziyaret eder. Bir binayı bitirdikten sonra elimizi o binadan çekmeyiz. Sonun kadar onunla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Uzantılar ya da gerekli görülen dönüşümler üzerinde söz sahibi olmak isteriz. Kültür yapıları konusunda Tabanlıoğlu'nun  gönüllü bir katkısı her zaman var.

 

 


Murat Tabanlıoğlu İle
İSVİÇRE SAAT GİBİ BİR OFİS
ÇALIŞANLAR
PROJELER
ÖDÜLLER
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • İPEK TAHMAZ 3 yıl önce kızım için benim kızım Kadir Has Üniversitesinde 3. Sınıf Öğrencisi Mimarlık Okumakta Sizin İş yerinizde Staj Yaptırmak İstiyorum 30. iş Günü Ücret Talep Etmiyoruz 30 iş Günü Staj Süresince Sizlere Mali Bir Yük Getirirse Ödemeye de Hazırız Bu Talebimizin Kabul Göreceğini Umut Eder İyi Çalışmalar Dilerim Babası Hikmet Tahmaz.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :