Çağlayan Çağbayır

30 Kasım 2007

Daha önce de ünlü bir mimarlık bürosunda çalışan ODTÜ mezunu Çağlayan Çağbayır'ın Tabanlıoğlu'nda geçirdiği bir yılını doldurmasına kısa bir süre var. Çağbayır, ofiste Senior mimar olarak çalışıyor.

Şu anda ne üzerine çalışıyorsunuz?

Türkiye ve yurtdışında konut, alışveriş merkezi gibi büyük ölçekli geliştirme projeleri üzerinde çalışıyorum.

Tabanlıoğlu Mimarlık'ı diğer ofislerle karşılaştırınca burayı cazip kılan nedir?

Sistematiğin belirli bir yönde geliştirilmiş olması diyebilirim. Mimari tasarım süreci daha tanımlanmış durumda, ürünlerin hangi kalitede sunulacağına dair normlar var. Bu işi çok kolaylaştıran bir şey. Burası ayrıca Türkiye'deki belli başlı mimarlık ofislerinden biri. İçeriye yönelik prestijinin dışında burası dünya mimari tasarım sistemine eklemlenmiş, aynı hızda ve kalitede ürünler geliştirebilen, yurtdışında projeler üreten bir ofis.

Ofisin ilk akla gelen mimarlık ofislerinden biri olması  yapılan büyük ölçekli projelerin karşısında ekstra bir sorumluluk getiriyor mu?

Bu daha çok mimarlıkla ilişkili bir hal. Tasarım dediğimiz şey nihayetinde her zaman bir bütüne eşlik eder. Mimarlıkta küçük bir konutla büyük ölçekli bir yapı arasında mimari açıdan kaygılanma derecesi farkı yoktur bence.

Bu ofiste aldığınız en zor proje neydi?

İlk projenin kendine özgü heyecanı oluyor. İstanbul'da konut ve alışveriş merkeziydi.

Konut, avm, expo gibi farklı projelerde çalışmak, yapı çeşitleri arasında bir ayrım yaratıyor mu?

Benim açımdan fonksiyon kendi başına değer taşıyıcı bir konu değil. Alışveriş merkezi ya da havaalanı yapmanın programına özgü bir farkı olabilir. Ama o programı bağlamına oturtup, projeyi çevresiyle ilişkilendirmeye başladığınız anda hepsinin kendi hikayesi oluşmaya başlıyor. Alışveriş merkezi ya da başka birşey de olsa o program bir yere enjekte ediliyor. Yani sadece bağlamından ötürü iki ayrı konut projesi bambaşka keyifler verebilir.

6 aydır burdasınız. Sizden önce oluşturulmuş projeler var, Kanyon'u nasıl buluyorsunuz?

Kanyon'un alışveriş merkezi olarak çok iddialı bir açık alan kurgusu var. İç mekanı çok güçlü bir proje. Sonuçta alışveriş merkezinin en önemli özelliklerinden birisi de kullanıcılara rahat ve zevkli bir yaya dolaşımı sunması olmalı. O anlamda çok başarılı buluyorum.

 


Murat Tabanlıoğlu İle
İSVİÇRE SAAT GİBİ BİR OFİS
ÇALIŞANLAR
PROJELER
ÖDÜLLER
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :