Oktoberfest - Almanya

01 Ağustos 2008

Almanların ünlü bira festivali Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali'nin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. İlk olarak Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde, 1810 yılında, Bayern Kralı 1. Ludvig ile Prenses Teresa'nın düğününde büyük eğlenceler patlak verdi. Almanlar bunu fırsat bilip sürekli kutlamaya devam ettiler.

 

 

Oktoberfest, her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenleniyor ve iki hafta sürüyor. Almanya'nın birleşmesinden sonra festivalin programı da değiştirildi. Eğer ekim ayının ilk pazarı ayın 1'ine ya da 2'sine denk geliyorsa, festivalin süresi ayın 3'üne, yani Almanya Birleşme Günü kutlamalarına kadar uzatılıyor.

 

Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival, Münih şehrindeki en ünlü olay. Festival, genellikle Almanlar tarafından kısaca "d' Wiesn" ya da "d'Waasn" olarak söylenen Theresienwiese (Teresa Alanı) isimli yerde yapılıyor. Festivalin en önemli özelliği bira. Kutlama her sene Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlıyor. Almanlar bu eylemi "O'zapft is!" (Bavyeraca: Çeşmelendi!) biçiminde seslendiriyorlar.

 

 

Kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanıyor ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından daha koyu renkli ve sert. Bira Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunuluyor ve ilk mass, Bavyera Başkanına ikram ediliyor. Sadece Münihli bira üreticilerinin bu özel birayı sunmalarına izin veriliyor ve bu sunum, adı Bierzelt olan binlerce kişinin sığabileceği devasa çadırlarda yapılıyor.

 

http://www.oktoberfest.de


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :