UIA Dünya Mimarlık Kongresi

21 Ağustos 2008

28 Haziran 1948 yılında İsviçre'nin Lozan kentinde kurulan ‘Union Internationale des Architectes' (UIA), millet, ırk, din, dil veya mimari yaklaşım ayırdetmeden dünyanın tüm mimarlarını çatısı altında birleştirmeyi ve ulusal organizasyonlara kaynaklık etmeyi hedefleyen sivil bir örgüt. Kurucu mecliste bulunan 27 temsilin dışında, geçen yıllar boyunca 116 ülke ve bölgeden önde gelen profesyonel organizasyonları bir araya getirmeyi başaran UIA, bugün 1 milyon 300'ü bulan üye mimar sayısıyla önemsenen bir sivil kuruluş niteliği taşımakta. UIA'nın aynı zamanda tüm kıtalara uzanan yapısıyla kıyas kabul etmeyen bir profesyonel mimarlık iletişim ağı olduğu da bir gerçek.Günümüzde tüm dünyadan çok sayıda meslek örgütü ile ortak çalışmalara imza atan UIA, düzenli olarak uluslararası yarışmalar, ödül programları düzenliyor. Ama belki de, örgütün mimarlık dünyasının nabzını tutmakta en etkili olduğu organizasyon, üç yılda bir gerçekleştirilen UIA Dünya Mimarlık Kongresi.

İlkinin gerçekleştirildiği 1948 yılından bu yana hemen her kıtada ve dünyanın farklı kentlerinde kutlanmış olan bu özel etkinlik, mimarlar ve mimarlık öğrencilerini küresel çapta buluşturan en büyük organizasyon olma özelliğini de taşıyor. Mimarlık Kongresi, her döneminde belli bir tema etrafında şekillendiriliyor ve bu tema, örgütün sayılı üyeleri ve Genel Kurul'u tarafından belirleniyor. Aynı şekilde, kongreye ev sahipliği yapacak üye ülkenin de belirlenmesiyle, kongre için yapılacak hazırlıkların sorumluları da kesinleşiyor. Tartışmalar, bildiriler, sergiler, konserler ve çok sayıda farklı etkinlikle bir tür mimarlık festivali haline gelen UIA Dünya Mimarlık Kongresi, meslektaş profesyoneller ve öğrencileri kültürel paylaşım içine sokabilen özgün bir platform oluşturuyor.

1948 yılından bu yana gerçekleştirilen UIA tam tamına 22 kez, 22 farklı kentte gerçekleştirildi. Üç yılda bir düzenlenen kongreye 2011 yılında ise Tokyo ev sahipliği yapacak.


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :