Mimarlar Odası: Sorumlular Hedef Şaşırtıyor; Kamuyou Susturuluyor

05 Mayıs 2011
TMMOB Mimarlar Odası, Demirören AVM'nin 17 Mart'taki açılışının ardından sözü alan ilk sivil toplum örgütlerinden oldu.

Oda, binanın kullanıma açıldığı 17 Mart'ta "Demirören AVM Yasalara Aykırı Fazlalıklarına Rağmen Açılıyor" başlıklı basın açıklaması sunmuş ve AVM'nin, "Görevini unutan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının, kültür varlıklarını korumakla yetkilendirilmiş T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu'nun, hukuk dışı yapıyı mühürlemekle görevli Belediyenin ve susturulan kamuoyunun gözleri önünde açılıyor" demişti.

Aynı tarihli açıklamada, Mimarlar Odası'nın süreç içerisinde üstlendiği görev ve attığı adımlara da yer veriliyordu. Oda, "17 Ocak 2011 tarihinde İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Bölge Kurulu'ndan konuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirme" istemiş ancak bir yanıt alamamıştı. 17 Şubat 2011 tarihinde, yani alışveriş merkezinin açılışının tam bir ay öncesinde yinelenen dilekçeye verilen yanıt ise şöyleydi: "Kurul tarafından yapılan dosya incelemesi sonucunda, Beyoğlu Belediyesi'nden kurul kararı ve sonrasındaki uygulamaya ilişkin çatı gabarisi, cephe yüksekliği ve parsel kullanımlarına ilişkin tespit raporu istenmiştir. Söz konusu rapor, İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne ulaştıktan sonra ilgili yasalar çerçevesinde değerlendirilecektir."

Mimarlar Odası'nın bu ilk açıklaması üzerine kaleme aldığı 4 Nisan 2011 tarihli "İstiklal Caddesi'nde Bir Kent Suçu ve Sorumlular, Sorumluluklar" başlıklı basın metni ise, bu kez Radikal Gazetesi'nde yayınlanan bir habere yanıttı. Oda, "uyuyan Mimarlar Odası" ibaresini içeren habere, şöyle yanıt vermişti: "Geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da ‘Mimarlar Odası niçin gereğini yapmıyor' diye basın aracılığı ile sormuştur. Tüm başvurularımıza rağmen ve gereği bugüne kadar yapılmamışken ‘uyuyan Mimarlar Odası' suçlaması hedef şaşırtma, sorumluluğu üzerinden atma telaşı ve suç birliğinin izahından başka bir şey değildir."


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :