Harvard’lı Öğrenciler Eşliğinde Atılan İlk Adımlar

05 Mayıs 2011
Han Tümertekin ve dolayısıyla Mimarlar Tasarım için Demirören macerası, 2004 yılında başlamıştı. Ekibin, 1930'lu yılların ünlü Saray ve Lüks Sinemaları'nın bulunduğu Sin-En-Han ile Saray Muhallebicisi'nin hizmet verdiği binayı, İstiklal Caddesi'nin renkli ve hareketli kamusal alanına kazandırılacak bir alışveriş ve rekreasyon merkezine dönüştürme fikri ile harekete geçtiği söylenebilir.

Tümertekin'in, aynı dönemde proje yürütücülüğü yaptığı Harvard Üniversitesi'nden öğrenciler ile birlikte, tam olarak da bu tasarım problemini ele alması ise, Demirören projesini henüz çok erken bir tarihte –"Virgin Türkiye'ye Megastore ile geliyor!" hezeyanlarından ve hatta İstiklal Caddesi ziyaretçilerinin yıllar süren inşaata karşı kaş kaldırmaya başlamalarından çok önce- basına çıkarmıştı. Hatta öğrencilerin, ön tasarım yapmak üzere arsayı ve çevreyi analiz edebilmeleri adına İstanbul'a gelmeleri de Demirören grubunun sponsorluğunda gerçekleşmişti."Yeni Sorular Üreten Bir Proje" Beklentisi

Sabah Gazetesi'nin 14 Ağustos 2006 tarihinde, yani Demirören-Tümertekin ortaklığının ikinci yılında yer verdiği haber, bir anlamda projenin yarattığı ilk heyecanları da yansıtıyordu. Genel olarak Harvard'da verdiği eğitim kapsamında neden Demirören projesini ele almayı tercih ettiği aktaran Tümertekin, kendisine üniversiteden gelen davet kapsamında "kentsel ölçekle ilişki kuran bir konu"nun yeğlendiğini ve "daha geniş ölçekte sorunları çözmeye çalışan ya da yeni sorular üreten bir proje" beklendiğini aktarıyordu.

"Beyoğlu'nda geliştirdiğimiz oldukça ilginç ve geniş alana yayılan bir proje" olarak şeklinde söz ettiği Demirören AVM'nin Mimarlar Tasarım ve Harvard bünyesindeki tasarım süreci hakkında Tümertekin, şunları dile getiriyordu:

"İki yıla yakın zamandır ekibimiz o konuda çalışıyor. O parseli çok iyi biliyoruz. Beyoğlu'nun tarihine, o noktaya ilişkin çok malzeme var elimizde. Beyoğlu son yıllarda çok hızlı bir biçimde değişiyor. (…) Alışveriş ve etkinlik merkezi tasarlıyoruz. Öğrencilerle ana hatları belirlenmiş ama her birinin binanın programına yorum katabileceği bir proje geliştireceğiz. Örneğin biri 'Oraya sinemalar ve tiyatrolar kompleksi yapacağım', diğeri de 'Altı çarşı üstünde konutlar olsun' diyebilir."


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :