Tayfun Demirören: "Kanunsuz hiçbir şey yapmadık; tek hatamız işin çok uzaması…"

05 Mayıs 2011

Ekim ayı sonlarında basında tam anlamı ile "patlak" veren Demirören AVM tartışmaları üzerine peşi sıra açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Ertuğrul Günay, "İnceleteceğiz" ifadesini kullandı. Mevzun Demirören tarafını savunmak üzere 29 Ekim'de yine Radikal Gazetesi'nden Erkan Aktuğ'a konuşan Demirören Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Demirören ise, yapının kanunsuzluk içermediğini vurguladı.


"Eski binadan alçağız!"

Aktuğ'un haberine göre Demirören, alışveriş merkezinin şu anda yükseldiği arazide bulunan Sin -Em Han'ın bir planını seriyor ve çizimin Vakıflar'ın arşivinden bulunduğunu dile getiriyordu. Aktuğ'a göre "Ne yapıyorsak İstanbul Yenileme Kurulu'nun onayıyla yapıyoruz. Bakın bu, oradaki eski binanın planı. Bu da bizim yaptırdığımız binanın çizimleri. Yükseklik aynı, hatta bizimki daha alçak…" diyen Demirören'in gösterdiği çizimler orijinal değildi.

Kendisine, Demirören AVM'nin nasıl bir bina olacağının neden gizli tutulduğu sorusunu yönelten Aktuğ'a Demirören'in cevabı ise şu olmuştu: "Biz herkes binayı bitince görsün istedik. Tek bir sıkıntımız var; o da, binanın dışındaki taşların ilk başta çok beyaz görünecek olması… Onların asıl görünümünü alması için en az bir yıl beklemek gerekecek."

Tayfun Demirören, şunları ekliyordu: "Belki tek bir hatamız var. Bu iş çok uzadı."

Demirören Grubu'nun konuya dair olarak yaptığı yazılı açıklamada ise şöyle deniyordu:

"Proje, binanın 20. yüzyıl başındaki orijinal saçak kotu ile sınırlandırılmıştır. İnşaat tamamlandığında Demirören AVM, tarihi Beyoğlu dokusuyla uyum içinde tüm İstanbullulara hizmet verecektir."

Ancak Grup, Mimarizm'in görüşme taleplerine herhangi bir geri dönüşte bulunmadı.


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :