Melek Kılınç

06 Mayıs 2011

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 2010 Ocak mezunuyum. Mezun olduktan sonra, internetteki iş başvurusunu görüp görüşmeye geldim. İlk iş aradığınız zaman daha seçici oluyorsunuz, ben de görüşmeye gelmeden önce nasıl bir ofis olduğunu anlamak için küçük bir araştırma yapmıştım. Yarışma ofisi olması ilgimi çekmişti. 2010 Haziran ayından beri de buradayım.

Öğrenciyken de kısa süreli ofis deneyimlerim olmuştu ama profesyonel anlamda ilk işim bu. Ofisten memnun kaldığım için daha sonra okul arkadaşlarıma da burayı önerdim. Samimi ve insani bir ortamı olduğundan burada çalışmaktan çok mutluyum.

Yarışma ofisi olmamızdan dolayı birçok işi aynı anda yapıyoruz ama o da işin heyecanlı yanı. Zorlukları olsa da daha cezbedici geliyor insana.

Şu anda Erzincan'daki köy evi projesi üzerine çalışıyorum. Henüz avan proje aşamasında ama yakında uygulama sürecine de geçilecek. Yarışmalar oldukça programım ona göre değişiyor.

Ofiste şehir plancılarının da bulunması çok iyi bir şey, çünkü yanımızda sürekli üst ölçekle ilgili bir uzman oluyor.

Projeler geliştirilirken doğrudan Selçuk Bey'le görüşüyoruz. Arada başka birinin olmaması çok iyi. Herkes kendi fikrini söylemekte özgür. Nasıl ki okulda, projenizi her hafta hocanıza sunuyorsanız, burada da aynı durum söz konusu.

Büro stajımı 15-20 kişilik bir ofiste yapmıştım ve orada buraya kıyasla daha yoğun bir çalışma programı vardı. Ama işleyiş açısından her ikisi de çok uç noktalarda değil.

Okuldan yeni mezun olduğum için, projelerden sorumlu olmak biraz stres yaratıyor. Ama ofis ortamındaki samimiyetten dolayı öğrenmeye açık bir ortam var. İstediğiniz zaman çekinmeden soru sorabiliyorsunuz. Yani o sorumluğun altında eziliyormuş gibi hissetmekten çok bu yükü birlikte paylaşıyormuşuz gibi hissediyorum. 

Öğrencilik hayatından sonra çalışma hayatına geçmek zor bir şey. Tüm gün bilgisayar başında olup, sana verilen sorumluluğu yerine getirmen gerekiyor. Ama arkadaşlarınla birlikte olduğun zaman ekstra bir destek oluyor. İşle ilgili pek çok şeyi birbirimize danışabiliyoruz. Ama sonuçta herkes sorumlu olduğu proje konusunda Selçuk Bey'le ilişkide olduğu için, birbirimiz arasında iş üzerinden tanımlı bir görevimiz yok. Bu nedenle de soruna açık bir ortam değil.

 


Ö. Selçuk Baz ve Okan Bal ile disiplinlerarası saadet üzerine
Yalın Mimarlık Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :