Yalın Mimarlık'ın Troya Hayali Gerçeğe Dönüşüyor

mimarizm.com / 01 Haziran 2011

 

"MÖ 3000'de başladı bizim bu coğrafyadaki serüvenimiz... Bir zamanlar, şimdi ova olan bu yer henüz bir körfezken, ticaret yolları üzerinde parlak bir kenttik. (…) Bu coğrafyayı, rüzgarı, toprağın, gökyüzünün ve denizin rengini, havayı, zeytin ağaçlarını ve taşları hafızanıza yazın. Az sonra rampadan inerken yıkık burçlar ve Troas'ın verimli toprakları geride kalacak" 


Mayıs ayında 'Çat Kapı' bölümümüze konuk olan Yalın Mimarlık, Troya Ören Yeri'nden çıkarılan arkeolojik eserlerin korunması ve sergilenmesi amacıyla açılan ulusal mimari proje yarışmasında, 132 proje arasından birinciliği elde etmeyi başardı.

Resmi sonuçların açıklanmasının ardından, yarışma projelerini Mimarizm okurları ile paylaşan Yalın Mimarlık ekibini tebrik ediyor, Troya arkeolojik mirasını yaratıcı bir bakış açısıyla bölgeye kazandıracak olan projeyi beğeninize sunuyoruz...

 

Proje Ekibi

Ömer Selçuk BAZ (Yalın Mimarlık / Mimar - Ekip Başı)
Okan BAL (Yalın Mimarlık / Şehir Plancısı)
Cenk KURTEL (İnşaat Mühendisi)
Mehmet YILMAZ (Makine Mühendisi)
Berrin YAVUZ (Elektrik Mühendisi)

Danışman:
Deniz Ünsal (Müzebilimci, ODTÜ, Columbia Üniversitesi)

Yardımcılar:
Ozan ELTER (Mimar, MSGSÜ)
Ece ÖZDÜR (Mimar, MSGSÜ)
Melek KILINÇ (MSGSÜ)
Sezi ZAMAN (Şehir Plancısı, YTÜ)
Ege BATTAL (Mimar, Çukurova Üni.)
Elçin KARA (Mimar, İTÜ)


"Tasarım, algıladığımız dünyanın ötesinde bir dünyayı, tarihi kökleri ve hikayeleriyle ziyaretçiye aktarmak üzerinden kurgulandı."
"Paslanmış metal (corten) kaplı yapı, bu haliyle topraktan çıkarılmış kırılmış testiler ve çömlekler gibi biraz çizilmiştir, bozulmuştur, kendine özgü dokusuyla ardında bir yaşanmışlık olduğunu hissettirir, bir geçmişi vardır. O döneme ait  olmasa da malzemenin ve mimarinin geçmişi, günümüz ve gelecek arasındaki bağa dair bir şeyler söylediğini hissettirir.

(...) Rampalar ile yavaşça yukarı çıkmaya başlandığında cephedeki yarıklardan coğrafya, tarlalar ve Troya kalıntıları görülür. Çatıya ulaşıldığında dev bir seyir terasına çıkılır. Troya'nın uzak ve yakın geçmişi , bu topraklardaki yaşanmışlıklar ve yaşanabilecekler hayal edilir…"Projenin mimari raporuna ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Ö. Selçuk Baz ve Okan Bal ile disiplinlerarası saadet üzerine
İlişkili Haberler
Yalın Mimarlık Ekibi
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :