"İstanbul'un doyduğu işler diğer illere dönüyor"

20 Kasım 2012

Gündeminizi işgal eden diğer önemli projeleriniz hangileri?

UğurÖ: Finans Merkezi'nden başka iki tane daha çok büyük ölçekli projemiz var. Ancak gizlilik anlaşmasından ötürü henüz açıklayamıyoruz. Bunun dışında Ankara'da kentsel tasarım projelerimiz var. Kentsel tasarımın ilk etabında önünüze ilin haritasını koyarak işe başlıyorsunuz. Ulaşım, altyapı, trafik sayımları, zemin etüdünün ardından, nereye nasıl bir bina yerleştirelim, nasıl bir siluet oluşturalımla devam ettiğimiz bu alanda ciddi bir iddiamız var.

Hoşdere'yi ve Finans Merkezi'ni de bir proje olarak sayarsak, şu anda birbirine paralel olarak 30'un üzerinde proje yürütüyoruz. Ama Türkiye'de onay süreçleri biraz uzun sürdüğünden, bunlar bir noktadan sonra rutin toplantılara dönüyor.


  Hoşdere Kentsel Tasarım Projesi

Cezayir, Mısır, Kırgızistan gibi farklı ülkelerde de projeler hayata geçirdiniz. Yurtdışı projeleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?

ÖzgürÖ: Mısır'da gerçekleştirdiğimiz proje, bir sanayi yapısının idare bölümüydü. Cezayir'deki bir toplu konut işiydi. Cezayir, Türkiye'nin 30 yıl önceki hali gibi, konut ihtiyacı çok olan bir ülke... Yaklaşık 3000 konuttan oluşan ve tamamen oranın ihtiyaçlarına cevap veren bir proje ürettik. Mesela biz burada büyük daireler severiz ama bu, ufak metrekareli, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan bir toplu konut projesiydi.

Dikkatimi çeken işler arasında, Kırgızistan'daki başkanlık sarayı ve devlet başkanlık konutu projeniz de var.

O proje ilk projelerimizden…"Şu ana dek ne yaptınız" sorusunun ilk yanıtlarından birisi aynı zamanda. Yakın çevre referansıyla gelen, toplantılarına katılamadığımız, çok yol almış bir projeydi. Ama bölgenin ihtiyacı olan bir projeydi. Yurtdışı projeleri daha çok ihtiyaca yönelik oluyor. Örneğin Ankara'da projeniz var mı diye sorarsanız, yok. Orada bir ofisimiz var ama İstanbul'daki bakış açısı henüz Ankara'da yok.

Peki Ankara'da bulunma sebebiniz nedir?

ÖzgürÖ: Ekibin orada olma sebebi, bizim doğma büyüme Ankaralı olmamız. Orada çok müşterimiz olduğu için irtibat kolaylığı açısından bu işleri o ofisimizden yürütüyoruz. Ankara aynı zamanda inşaat uygulamalarının merkezi. Şu anda yaklaşık 80 kişilik şantiye personelimiz var. Türkiye'nin her yerindeki inşaat işini Ankara'dan yürütüyoruz ve buradaki ofisimiz lojistik destek sağlıyor.

UğurÖ: İstanbul'un doyduğu işler artık diğer illere dönüyor. Özellikle Van depreminden sonra hükümet, kentsel dönüşüm konusunda ciddi teşvikler sağlamaya başladı. Bu Ankara'yı da kapsıyor. Dolayısıyla artık orada da ciddi projelere başladığımızı söyleyebilirim.


Başarı Formülü: Multidisipliner Çalışma + Entegre Düşünce
İstanbul Finans Merkezi ve Sonrası...
Özgüven'in 'Altyapı'sı
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :