Ergene Vadisi

Uğur Özer ÖZGÜVEN / 03 Ekim 2012
Ergene Vadisi

Mimar Uğur Özer Özgüven ve inşaat mühendisi Özgür Onur Özgüven tarafından 2004 yılında kurulan Özgüven Mimarlık, Çorlu'da hayata geçirdikleri ilk tünel kalıp toplu konut projeleri ile konuk oluyor sayfamıza. Sistemin getirdiği estetik problemlere, mali sınırlamalar çerçevesinde çözüm üreterek, sonraki pek çok projeye örnek teşkil eden Ergene Vadisi'nin hikayesini, mimarının kaleminden aktarıyoruz.

"Ergene Vadisi, 2007 yılında tamamladığımız ilk tünel kalıp toplu konut projemiz. TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun halen Trakya'daki en büyük ve İstanbul dışındaki ilk hasılat paylaşımlı konut projesi olan Ergene Vadisi, tünel kalıp yapım sisteminin 'sosyal konut' dışındaki ilk uygulamalarından biridir.

Türkiye'de sanayinin en yoğun olarak yerleştiği dört yerleşim yerinden biri olan Çorlu'daki nitelikli konut ihtiyacı üzerine, davetli bir yarışma projesini kazanarak tamamladığımız projemizi üç başlıkta inceleyebiliriz:

 
1- Arsa çeperine, ana arterler üzerine yerleştirilen ticaret blokları
2-  İstanbul'da yaşayıp Çorlu'da çalışanlar (Trakya Üniversitesi, askeri personel, sanayi tesisleri) için geliştirilen 1+1 ve 2+1 kısmı
3- Çorlu'nun yerleşik halkı için tasarlanan 3+1, 4+1 ve 5+1 kısmı

Site içinde iki adet havuz, sosyal tesis, açık kapalı otoparklar, spor alanları, çocuk parkları bulunmaktadır.

Yıllarca tekdüze bir mantıkla uygulanan tünel kalıp sisteminde farklılık arayan, sistemin getirdiği estetik problemlere karşı maliyet – kalite dengesi çerçevesinde çözüm üretilen ve sonraki birçok projeye örnek teşkil eden bir projedir. Günümüzde her büyük ölçekli projede artık neredeyse sıradan hale gelmiş gösterişli satış ofisi ve örnek daire kavramını başlatan projelerden biridir.

Toplu konut mantığındaki 'tipik kat – tipik cephe' mantığı reddedilerek modüler sistem kurgulanmıştır. Ana strüktürü zorlamadan, gerekli yerlerde karma sistem çözümleri yapılmış; cephede kısmi giydirme cepheler tercih edilmiştir.


Proje Künyesi

Proje Adı: Ergene Vadisi
Proje Tarihi: 2007 - 2009
Yatırımcı: Makro İnşaat – Emlak Konut GYO Hasılat Paylaşımı Projesi
Arsa Alanı: 68.386 m2
İnşaat Alanı: 190.000 m2
Bağımsız Bölüm Sayısı: 1372 adet
Müellif: ÖZGÜVEN / Uğur Özer ÖZGÜVEN
Mimari Proje Grubu: Uğur Özer ÖZGÜVEN, Murat ÖZKAN, Dönmez KAPLAN, Cansu Mervan OYLUMLU, Turan ÜLGER, Halim ÖZTÜRK
Proje Müdürü: Namık EREN
Şantiye Şefi: Fatih KARA
Satış Müdürü: Ümit BOZDOĞAN
Statik Danışmanı: Özgür Onur ÖZGÜVEN
Statik Proje: KMP Proje
Mekanik Proje: Efeler Mühendislik
Elektrik Proje: Emak Mühendislik
Peyzaj Projesi: Mavi Yeşil Peyzaj


ÖZGÜVEN Mimarlık

Gelenekseli modernleştirerek günümüze aktarmayı vizyon edinen Özgüven, Y. Mimar Uğur Özer Özgüven ve İnşaat Mühendisi Özgür Onur Özgüven tarafından 2004 yılında kuruldu. İstanbul ve Ankara olmak üzere iki merkezden yönetilen Özgüven, mimarlık ve inşaat sektöründe 50 kişilik profesyonel kadrosuyla hizmet veriyor.

Büyük ölçekli tasarım, projelendirme ve uygulama hizmetlerini bir bütünlük içinde çözümleyen Özgüven, kuruluşundan bu yana yaratıcı, araştırma odaklı ve çağın ihtiyaçlarını karşılayacak uygulama deneyimleri üzerinde çalışıyor. Toplu konuttan ticari yapılara, büyük ölçekli kentsel tasarım projelerinden dini yapılara dek çok yönlü tecrübesiyle, yılda 50'den fazla farklı projeye imza atıyor.

Bugünün ve yarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, sürdürülebilir ve kalıcı, yüksek standartlara sahip, estetik değerleri yüksek yapılar üretmeyi ilke edinen Özgüven, insan ile yaşayan ve gerektiğinde onun ihtiyaçlarına göre değişebilen, sürdürülebilir mekânlar kurgulama bilinciyle tasarımlarına yön veriyor.

Yeni fikirler, yaklaşımlar ve materyalleri araştırarak mimari sınırları genişleten Özgüven, mimarlığın sadece belli bir zümreye ait olmadığının altını çizerek, "herkes için mimarlık" anlayışı ile hareket ediyor.

Edindiği deneyimi tüm çalışanlarına aktaran ve yüksek standartlarda bir çalışma ortamı yaratarak, sahip olduğu zengin potansiyel sayesinde, tasarımlarında kendi özgün kültürünü yansıtabilmeyi, böylece farklı coğrafyalarda da adından söz ettirerek uluslararası alanda söz sahibi olmayı hedefliyor.


Uğur Özer ÖZGÜVEN

1980 yılında Ankara'da doğan Uğur Özer Özgüven, orta öğrenimini Süleyman Demirel Anadolu Lisesi'nde tamamlamış; Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimi almıştır. Mimari proje ve uygulama sektöründeki önemli firmalarda profesyonel olarak çalıştıktan sonra 2004 yılında Özgüven Mimarlık Ltd. Şti.'ni kurmuştur. Şirket, Ankara ve İstanbul'daki ofislerinde birçok yerli ve yabancı yatırımcı, inşaat firması, özel gayrimenkul yatırımcısı ve devlet müessesine mimari proje ve tasarım hizmetleri vermektedir.


Plan, kesit ve görünüşlerin detaylı görselleri için lütfen ilerleyiniz. >>>>>


Başarı Formülü: Multidisipliner Çalışma + Entegre Düşünce
İstanbul Finans Merkezi ve Sonrası...
Özgüven'in 'Altyapı'sı
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :