Hande Karakaş

12 Temmuz 2018

İTÜ mimarlık bölümünden 2011 yılında mezun oldum. Daha sonra yine İTÜ’de Mimari Tasarımda Bilişim yüksek lisans programına devam ettim. Üniversiteden mezun olduğumda 6 ay kadar Superpool’da çalışmıştım. Sonrasında arkadaşlarımın kurduğu bir ofiste 1-2 yıl çalıştım. Yüksek lisans derslerimi bitirmek için iş hayatına bir süre verdim. Tez aşamasında Habif Mimarlık’a başladım. Portfolyomla başvurdum ve dört yıldır da burdayım. Esnek bir çalışma ortamına sahip olduğunu düşündüğüm için özellikle burayı tercih ettim. Hedefim yüksek lisans tezimle beraber yürütebileceğim bir işti çünkü birçok ofis okulla ilişiği tamamen kesilmiş kişileri işe alıyor. Burası benim için bir anlamda okul gibi de oldu. Hem tezime çalışabildim hem de piyasaya çok daha hakim oldum. Öncesinde daha çok çizim yapıyordum ama uygulamanın içine dahil olma fırsatım olmamıştı.

Hande Karakaş

Habif Mimarlık’ın en sevdiğim özelliği, tek bir projeyi bireysel olarak ele alıp sonuna kadar götürebilmek. Bu imkanı sunması benim için çok cazipti. Ama sadece egosal anlamda değil. Bu süreçte eş zamanlı olarak çok fazla insanla muhatap oluyorsunuz. Arada  başkalarına danışsanız da esas anlamda bütün yolculuğu tek başınıza sürdürmeniz çok iyi bir şey. Ölçek değiştikçe iki kişi yürüttüğünüz projeler de oluyor ama genelde süreci baştan sona tek başına deneyimleyebilmek çok önemli. Başka ofislerdeki pek çok arkadaşım işin sadece bir kısmında çalışıyor. 

Ağırlıklı olarak ofis çalıştığımız için her firmanın farklı talepleri oluyor ve projeler hızlı tamamlandığı için de 3 ayda bir yenileniyor. Bu çok heyecanlı bir şey çünkü her seferinde yeni bir şey yaptığınızı hissediyorsunuz. Tek düze bir çalışma ortamı olan ve sürekli uygulama projesi çizdiğiniz bir ofisten çok daha farklı o anlamda. Kişisel ilişkiler açısından da çok uyumlu bir ofis olduğunu düşünüyorum. Hepimiz Hakan Bey’in de dahil olduğu bir masada konumlanıyoruz. Bunun dışında üstünde malzemelerin de yer aldığı, projeleri tartışabileceğimiz bir masamız ve kapalı bir toplantı odamız var.

Hakan Bey, patronun ötesinde çok iyi bir insan. İşle ilgili herhangi bir sıkıntınız olduğunda rahatça konuşup tartışabilirsiniz. Maalesef her şey bir kapsülün içerisine hapsolmuş bir şekilde ilerlemiyor, sıkıntı yaşadığınız zamanlar da oluyor. Hakan Bey bu sıkıntıları beraber halledip çözümleyebileceğiniz, her şeyi paylaşabileceğiniz bir yürütücü. Artık deneyim kazandığım için daha az hata yapıyorum ama başlangıçta çok sık hata yapabiliyorsunuz. Projeyi uygulama yapacak kişiye devrettiğinizde onun şantiyede ne ifade ettiğini bilmiyor ve çok bocalayabiliyorsunuz. Hakan Bey bu süreçte çok yardımcı oldu, tahammül gösterdi. O anlamda da burası benim için biraz okul gibi oldu. Beş seneye yakındır burdayım ve ofisimden çok memnunum.


Hakan Habif ile mimarlık pratiği üzerine...
Habif Mimarlık tasarım ekibi ile...
Stajyerlerin gözünden Habif Mimarlık...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :