"Sanatsal yönü fazla olsa da daha bilimsel bir alan mimarlık"

12 Temmuz 2018

Çalışma hayatına Süha Toner’in ofisinde başladığınızı okudum. Mezun olduktan sonra neler yaptığınızı dinleyebilir miyiz?

Hakan Habif: Bizim dönemde üniversite seçimleri biraz daha rastlantısaldı. Birçok yer yazardınız, hangisi çıkarsa onu okurdunuz ama ben zaten mimarlık okumak istiyordum. Okuldan sonra Mustafa Toner’le çalışmaya başladım. Mustafa Bey’in o dönem Nişantaşı’nda ve Etiler’de iki ofisi vardı. Etiler’dekine rahmetli babası Süha Bey bakıyordu. Ben de askere gidene kadar yaklaşık üç yıl o ofiste çalıştım. Okuldan sonra öyle bir yerde Süha Bey gibi bir mimarla çalıştığım için şanslı olduğumu düşünüyorum.

Sonrasında kendi ofisiniz Net Mimarlık’ı kuruyorsunuz.

Evet, askerden döndükten sonra 1997’de Âli Doruk ile kendi ofisimizi kurduk. Birlikte çok keyifli bir 6-7 sene geçirdik. Hâlâ da görüşürüz. Âli, Net Mimarlık’ı devam ettiriyor.

Siz ise 2005’te Habif Mimarlık’ı açıyorsunuz.

Evet, o gün bugündür de ufak değişikliklerle, aynı ekiple yola devam ediyoruz.

Ofisiniz hep burada mıydı?

Hep Göktürk’teydik. Diğer bina kentsel dönüşüme girince 3-5 ay önce buraya taşındık.

Habif Mimarlık’ın tasarım felsefesine dair neler söylersiniz?

Açıkçası mimaride moda, trend gibi ifadeleri doğru bulmuyoruz. O sene tekstilde bordo renk moda olabilir ama mimaride lacivert renk moda diye bir şey diyemeyiz. Sanatsal yönü fazla olsa da daha bilimsel bir alan mimarlık. Trendler, modalar yerine, teknolojinin ilerlemesiyle gelişmiş versiyonları ortaya çıkan malzemelerden bahsedebiliriz. Mesela ahşap kaplama çok farklı sıkıştırma yöntemleriyle yüksek yoğunluklu başka türlü kaplamalara dönüşebilir.

Sık kullandığınız kavramlardan biri zamansızlık...

Evet, olabildiğince zamansız mekanlar yaratmaya çalışıyoruz. Son sekiz senedir aynı ekiple devam ediyoruz, bir süre sonra bakışarak anlaşır hale geldik. Zevklerde, bakış açılarında ufak tefek farklılıklar olsa da hepimiz konuya ortak bir şekilde bakabiliyoruz. Ve bence çok da iyi bir takım olduk. Herkes birbirinin açığını, eksiğini tamamlıyor.

Ekibin yapısı nasıl? Mimarlardan mı oluşuyor yoksa başka uzmanlar var mı?

Hepimiz mimarız, çoğunlukla da İTÜ mezunuyuz. Ama İTÜ’lü olmayanlar da konuya analitik yaklaştıkları için aynı ekolden olduğumuzu söyleyebilirim. Daha önce hiç ev yapmıyorduk, 2-3 sene önce, evvelden bizde staj yapmış bir arkadaşımız ofise döndü. Şimdi o ağırlıklı olarak konut projeleriyle ilgileniyor.


Hakan Habif ile mimarlık pratiği üzerine...
Habif Mimarlık tasarım ekibi ile...
Stajyerlerin gözünden Habif Mimarlık...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :