Festivallerin işlevi

01 Ağustos 2008

Festivaller hayatımızın büyük bir parçasını oluşturuyorlar. Bu kutlamalar, yaşamımızda aile, din, etnik yapı, politika, ekonomi gibi pek çok yönü birleştiriyor. Bu açıdan baktığımızda, festivallerin en büyük işlevi, ekonomik açıdan bolluğun dağıtılması diyebiliriz. Festival dönemlerinde artan yiyecek-içecek ve kıyafet satışları, hediye pazarı, turizm gelirleri ekonomiyi canlandırma açısından büyük bir rol oynuyor. Hemen her yerde festival ve tatiller, bir yandan da fazla para harcama zamanları ve böylece bunlarla ilişkili ticari bir ağ var. Diğer taraftan düşündüğümüz zaman ise, festival zamanı çalışan kesimin tatil yapması, ekonomiye zarar verir de diyebiliriz.

 

 

Festivaller politik açıdan da çeşitli işlevlere sahip. Festival zamanlarında politikacıların tebrik kartları göndermesi veya konuşma yapması, seçmen kitlelerini artırmaya yönelik çalışmalar. Festivaller uzun zamanlardan beri politik amaçlar için kullanılmışlar. Yüzyıllardan beri çeşitli ülkelerde kurucu doğum günleri kutlanmış; bu uygulamalar vatanseverliği sağlamak, demokratik yaşam tarzına düşkünlüğün derin duygularını meydana getirmek için modern ülkelere uyarlanmış.

 

Festivallerin ayrıca bir takım sosyal işlevleri de var. Genel katılımın olduğu festivaller, topluluk üyelerinin bir araya gelmesine de vesile oluyor. Bu vesile ile topluluk üyeleri etkileşime giriyor; etkileşim üyeler için tatmin edici olduğunda festival de tekrar ediliyor. Genel katılımın olduğu festivallerde birey toplulukla ilişki kuruyor ve toplulukla arasındaki aidiyet gelişiyor. İnsanlar birlikte eğlenebilecekleri, işten uzak olmak için periyodik zamanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu açıdan festival, sosyal bağlılığı artıran, bireyin veya grubun bir topluma entegrasyonunu sağlayan önemli bir araç.

 

Bütün bunlar dışında festivalin ritüel ve seremonik işlevleri de var. Festival; refah sağlama, geleceği önceden haber verme, gelecek yılın rotasını etkileme, bir kişiyi veya bir onurlandırma gibi işlevleri de yerine getiriyor. Sonuç olarak festivalin ana fonksiyonu

insanların birlikte eğlenebilecekleri bir fırsat olarak değerlendirilebilir.


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :