Ezgi Keskin

08 Eylül 2011

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 2007 mezunuyum. Yaklaşık 3,5 yıldır özer+tulgan'da çalışıyorum. İşe girdiğimde ofisin açıldığı daha 3-4 ay olmuştu. O dönemde bir sınıf arkadaşım burada çalışıyordu. Eleman aradıklarını onun vasıtasıyla öğrendim. Master nedeniyle eski işyerimde sorun yaşadığım için buraya gelmeye karar verdim. Altı ay kadar yarı zamanlı olarak çalıştım. Daha sonra özel nedenlerden ötürü master'ı bırakınca tam zamanlıya geçtim. Öğrenciliğim sırasında da, sonrasında da kısa süreli olarak çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştım. Yani en uzun süreli iş deneyimimi burada yaşadım.

İşe girdiğimde ofis yeni kurulmuş olduğu için çalışma düzenini biraz da biz kurduk. Emre Bey, Tayfun Bey ve Onur Bey daha önce Tabanlıoğlu'nda çalışmış oldukları için oradan gelen bir disiplin zaten vardı. Ama neyi nasıl yapacağımızı biz yerleştirdik. Farklı müşterilerin farklı istekleri oldukça sistemleri de bazen değiştirmemiz gerekebiliyor.

Aslında yoğun çalıştığımız söylenebilir. Eskiden cumartesileri çalışmazdık. Ama şu anda da eskisi kadar çok sabahlamıyoruz. Gece kaldığımız oluyor ama mimarlığın serinde var herhalde bu.

Çok fazla otel yapıyoruz, içimiz dışımız otel oldu (gülüyor). Ama hepsi Hilton'a bağlı olduğu için genel prensipleri var zaten. Projeyi genel olarak, cephesini vs Tayfun Bey'e tasarlatıyorlar. İçini de yine bize bırakıyorlar. Herkes istediğini yapabilir ama tabi işverenin istekleri öncelikli olduğu için bu, birlikte görüşülecek bir konu. Yani yaptığımız her şey kolektif bir çalışmanın ürünü denilebilir.

Açıkçası kaba inşaattan itibaren şantiyeye gitmek istiyorum ama genelde projelerin çizim safhasında yer alıyorum. Aldığımız iç mimarlık işleri de var komple kabasını, incesini yaptığımız projeler de var ama İstanbul dahilinde yaptığımız projeler hep ince iş. Kabasından görmek istediğim projeler var ama onlar da hep şehir dışında. O nedenle de gitmek henüz kısmet olmadı. Genelde projeler bittikten sonra, istediğimiz gibi uygulanmış olup olmadığını görmek için gezmeye gidiyoruz ancak. Ama şantiyenin de gerekli olduğunu düşünüyorum.

Çok kalabalık olmadığımız için, ofiste daha eski olan birinin diğer arkadaşların yanında kalıp onlara yardımcı olması gerekiyor. Ben de oturttuğumuz bu sistem çerçevesinde ofiste kalıp çizim yapmakla meşgulüm. Stajyerler olsun, yeni gelen arkadaşlar olsun bizim sistemi öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü ofisin genel istekleri var. Örneğin bir birleşim detayını için kafamızda oluşturduğumuz bir şey vardır ve onu isteriz. Yeni gelenlere bunları açıklamamız gerekiyor. İki malzemenin nasıl birleşeceğinin pek çok kombinasyonu var ama bunların arasında, uygulamada nasıl daha iyi olacağını bildiğimiz seçenekler var. Bunları anlatmak hem Hande'ye hem bana hem de Onur Bey'e düşüyor. Biz eğitim aldık, şimdi onları eğitiyoruz (gülüyor). En uzun deneyimim burada olduğu için buraya geldiğimden beri çok şey öğrendim. Detay konusunda Emre Bey, Onur Bey, Tayfun Bey çok çok iyidir. Ben de şimdi öğrendiklerimi gelenlere aktarıyorum.

Tabi ki bazen yoğunluk olduğu zaman kopukluklar yaşanıyor ama sonuçta ofisimizden gayet memnunum. Burada aile gibiyiz ve patronlarımız her sıkıntımızda gerçekten yanımızda olmuşlardır.

 


Tanışma ve Kuruluş Hikayesi
Tasarım Felsefesi ve Uygulamalar Üzerine
Hedefler ve Dilekler
özer+tulgan Tasarım Ekibi
Stajyerler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :