Ertuğrul Günay: "Kurallara uygun olduğu bildirilince, üzerinde durmadım"

05 Mayıs 2011

Ahmet Misbah Demircan'ın hemen ardından, 28 Ekim 2010 tarihinde Demirören AVM'nin öne sürülen usulsüz imarı hakkında bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Emek Sineması ile ilgilenirken Demirören'in de dikkatini çektiğini, ancak kurallara uygun olduğuna dair bilgi alınca üzerinde durmadığını dile getirdi. Günay, basına yansıyan iddialar üzerine ise müfettişleri görevlendirdiklerini ifade etti.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre Günay, Beyoğlu'yla ilgili geçmiş kurul kararları üzerinden, binaların yüksekliklerinin emsalleriyle eşit olması yönünde ilke kararı bulunduğunu anlattı. Günay binanın durumu ile geçmişteki ve şimdiki kurul kararlarının inceleneceğini ve kamunun burada bir ihmali, ihlali varsa cezai yaptırım uygulanacağını belirtti.

Bakan Günay, müfettişlerin kurul kararlarında bir yanlışlık bulması halinde öncelikle inşaatın durdurulabileceğini ve uygunsuzluk kesinleştiğinde de "gereğinin yapılabileceğini" vurguladı.

Ancak Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı incelemesini tamamlamasından ve ilgili kararını kesinleştirmesinden tam bir ay önce, 17 Mart 2011'de Demirören AVM açıldı. Yenileme Kurulu ve Kültür Bakanlığı kararları ile tanımlanan yaptırımlar keskin gözükmekle birlikte, bundan sonraki aşamada atılacak adımlar belirsizliğini koruyor.


Mahallenin "Yenisi" Demirören Kronolojisi
Projenin Eski Müellifi Han Tümertekin
Karar Vericilerden...
Demirören Raporları
STK'lardan Demirören Tepkileri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :