"Ekip arkadaşlarımız için bir 'altyapı' olmak istiyoruz"

20 Kasım 2012

Tasarım sürecinde kim ne kadar söz sahibi ofiste?

UğurÖ: Bizde tasarım ekip işidir. Bir projenin her aşamasında başında olmam mümkün değil ama tasarım süreçlerinin her zaman içindeyim, her zaman mutfaktayım. Bizimle sürekli çalışan arkadaşlar nasıl davranacağımızı, nasıl bir yol izleyeceğimizi bilirler. Bu anlamda Özgüven'in bir kültürü var. Burası, kendi içinde yürüyen bir organizma. Yani dönüp arkamıza bakmamız gerekmiyor. Tabi Finans Merkezi gibi büyük ölçekli ve kısa zamanlı projelerde gece-gündüz kavramı kalmıyor. Ama tek başımıza değiliz, arkadaşlarımızın emeği her zaman bizden fazladır.

Hedefleriniz arasında, "bu ofisten başka ofislerin çıkabilmesi"ni de sayıyorsunuz. Çalışanlar açısından son derece yapıcı ve motive edici bir hedef…

UğurÖ: Yolumuzdan şaşmadan, edindiğimiz fırsatları iyi değerlendirebilirsek nerelere gideceğimizi öngörebiliyoruz. Bu anlamda bir "altyapı" olmak istiyoruz. Tüm ekip arkadaşlarımız ciddi bir altyapıya, mimari kültüre sahip, iyi insanlar. Yeni mezun arkadaşlarımız gelir, stajyerlerimiz olur. Hepsine çok önem veririz. Bizimle birlikte yetişsin, zamanı geldiğinde kendisi ayrılıp sektördeki önemli oyunculardan olsun istiyoruz.Şu anda iki şubesiniz ve yurtdışındaki ofislerle ciddi işbirlikleriniz oluyor. Bu anlamda yurtdışına açılma planınız var mı?

Bu konuda belli çevrelerden teklifler geliyor. Biz biraz daha kontrollü büyüme taraftarıyız. Dünya artık gerçekten çok küçük; telekonferans sistemi sayesinde yurtdışı bağlantılarımızla zaten sürekli irtibat halindeyiz. Ama ileride neden olmasın?

Ankara ofisinizde yaklaşık 80 personeliniz olduğunu söylediniz. Özgüven Mimarlık bünyesinde kaç kişi çalışıyor?
 
Çekirdek kadro olarak baktığımızda, Ankara ve İstanbul'da toplam 80 kişilik bir kadromuz var. Çekirdeğin de çekirdeğine baktığımızda, 30 civarında teknik personelden (mühendis, mimar, teknik lise mezunları, topograflar vs) bahsedebiliriz. Ankara'da şu an 7 tane şantiye var. Şantiyelerdeki ihtiyaca göre personel sayısı zaman zaman artabiliyor ama yerleşik personel olarak 80 kişiyiz.

Bu ofis büyüklüğüne ne zaman ulaştınız? Yeni bir hedefiniz var mı?

2003-2004 yıllarında Ankara ve İstanbul'da toplam 3-4 kişiydik. 2007'de 15 kişiye, 2009'da 25 kişiye ulaştık. 2011 itibariyle kendimizi daha fazla gösterebildik ve 40 kişiyi bulduk. Kentsel tasarım işin içine girince alımlar başladı ve yaklaşık 1 yıldır da 75-80 kişiyiz. Hedefimiz bu sayıda kalmak. Her şeyi biz yapalım, çok büyüyelim gibi bir iddiamız yok. Büyümeyi yavaş yavaş tamamlamak istiyoruz.


Başarı Formülü: Multidisipliner Çalışma + Entegre Düşünce
İstanbul Finans Merkezi ve Sonrası...
Özgüven'in 'Altyapı'sı
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :