Eğitim ve sanat durakları

22 Temmuz 2013


Delft Teknik Ünivesitesi, foto: Zeynep Gülşen

Savaştan pek de etkilenmemiş merkezi, tarihi dokusu, üniversitesi ve öğrencileriyle ün kazanmış Delft'teyiz. Korunan doku ve şehrin içinden geçen suyla Rotterdam'ın yoğun kentleşmesinden sonra ufak bir nefes alış...

Ekibin tümü mimar, ağırlayanlar da mimar olunca, Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni ziyaret etmeyen bir gezi düşünülemez. Mimarlık eğitimlerini ve mekanlarını kıyaslamak adına, tam da proje teslim dönemine denk gelmemizle karşılaşılan tatlı telaş içerisinde okul koridorlarında kaybolmak tümü mezun bu ekibi birkaç saatliğine de olsa tekrar stüdyoda olmaya özendirdi.

Yaratıcı birikimlerin, deneyimlerin, paylaşımların ve üretimlerin ilham veren mekanlarda enerji bulduğu yadsınamaz. O yüzden de bir hafta boyunca peşimizi bırakmayan soğuğun ardından bu sıcak günün, kütüphane tasarımı alanında örnek gösterilen, (az önce ofisini ziyaret ettiğimiz) Mecanoo projesinin çimlerine denk gelmesine pek seviniyoruz. Zira, final dönemindeki öğrenci trafiğinde bu enerjiyi hissetmemek mümkün değil.


Delft Teknik Üniversitesi, Kütüphane Binası, foto: Nazlı Kök

Bugün sanki tüm heykelsi yapıların karşımıza çıktığı gün. Kütüphanenin topografyaya dikilmiş ikonik konisini geride bırakıp Lahey'e doğru yola çıkıyoruz. Kuzey denizine yaslanan Scheveningen Bölgesi'ndeki Belden Aan Zee Müzesi bir sonraki durağımız olacak.

"Deniz üstündeki imgeler/heykeller" anlamına gelen müze, Kral William'ın eşi için yaptırdığı yazlık evin hemen yanı başında, görünmez bir kumulun altına gömülü. Lahey Belediyesi'nin korumasındaki yazlık evi çevreleyen yapısıyla, seyir teraslarıyla, birçok heykelin sergilendiği, yere özel tasarlanmış bir mekan olarak dikkat çekiyor.
Belden Aan Zee, foto: Nazlı Kök

Sanatın ve mühendisliğin birleştiği noktada kinetik heykeller tasarlayan ünlü sanatçı Theo Jansen ile, rüzgarlı bir tepe üzerinde konumlandırdığı herkese açık atölyesinde yeni çalışmaları esnasında karşılaşmak günün anlamını pekiştirdi.

         

"Strandbeest" olarak adlandırdığı kumsal canavarlarını birebir görmek ve ardındaki mekanik dahiliğe şahit olmak hepimizi heyecanlandırdı. Güneş ile rüzgarın Hollanda gezimizde bizi son kez karşıladığı günü de böylelikle noktalamış olduk.


Rotterdam
Delft / Lahey
Utrecht
Amsterdam
Dönüş Yolunda...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :