Törenli bir başlangıç!

22 Temmuz 2013

Rotterdam'a vardığımızda bizi ilk karşılayan, Hollanda Mimarlar Kraliyet Enstitüsü (BNA) tarafından düzenlenen, 24 saat açık bina ve bir dizi mimarlık ve tasarım etkinliğinin ev sahibi "Mimarlık Günü" (Dag van de Architectuur) oldu.


Hoşgeldin yemeği

Günün ana etkinlik binası olan ve daha çok Shell Binası olarak bilinen Hofpoort, aslen 1976 yılında yapılmış tipik bir ikonik Rotterdam ofis binası. Ancak son yıllarda krizin etkisiyle şehirdeki ekonomik yaşamın yansıması olan boşaltılmış ofis blok örneklerinden biri olarak dikeyde 24 saat yaşayan, her katında yemek, dans, dinlenme, keşif, sinema, kaykay, atölye gibi farklı içerikteki buluşmaları ağırlayan bir şehir temasıyla 24Hofpoort'a dönüşmüş.


Hofpoort'dan görünüm, foto: Elvan Hazal Türkyılmaz

İşte bu günün bir parçası olarak ARCHIPRIX – Türkiye 2012 Serrà Özel Ödülü kazananları, Archiprix – Hollanda'nın ödül töreni ve sergisiyle birlikte Archiprix – International sergisine davetliydi. Mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı üzerine 100'den fazla projeyi görmek, seçilen proje bölgelerinin ihtiyaçlarına yönelik analiz ve araştırmaları okumak, mimarlık okullarının yaklaşımlarını değerlendirmek için "Mimarlık Günü" çerçevesinde Archiprix yetkilileriyle tanışmak önemliydi. Hofpoort'un restorana dönüşmüş en üst katında şehrin yollarına düşmeden tepeden tüm kent ölçeğini hissederken önümüzde bizi nelerin beklediğinin ipuçlarını Henk, Chris, Merve ve Sine'den öğrendik.


Archiprix – Hollanda ödül töreni. foto: Zeynep Gülşen


Archiprix – International sergisi. foto: Zeynep Gülşen


Nazlı ve Elvan, Archiprix – Hollanda ödül töreninde.... foto: Zeynep Gülşen

Rem Koolhaas'ın tasarımı olan Kunsthal Müzesi'ni renovasyonda olması sebebiyle programa alamamak elbette bizi üzdü ancak görülecek daha o kadar çok yer vardı ki!

Rotterdam için belirlediğimiz güzergahta tüm kenti vuran ve yeniden inşa edilmesiyle bugünkü karakterini belirleyen II. Dünya Savaşı'nda etkilenmeyen 1841 doğumlu Boijmans Müzesi 'ni gezmek Hollanda sanatına giriş dersi gibiydi.


Rotterdam'da bisiklet turu. foto: Zeynep Gülşen

Birçok Avrupa şehrinde müzelerin, sanat galerilerinin, kültür-sanat etkinlik alanlarının, gezi yollarının, butiklerin ve kafelerin bütün olarak tek bir aks içinde yer aldığı güzel örneklerden olan "Museumplein" adlı parkın çevresindeki bir diğer önemli ziyaret noktamız eski adıyla Netherlands Architecture Institute (Hollanda Mimarlık Enstitüsü - NAI) olarak bilinen The New Institute oldu. Belki de dünyanın en önemli ve büyük mimarlık arşivine sahip merkezin özellikle de OMA tarafından buraya özel tasarlanan sergi mekanı "Treasury", Hollanda mimarlığının bir özetiydi.


The New Institute, foto: Zeynep Gülşen

 


Rotterdam
Delft / Lahey
Utrecht
Amsterdam
Dönüş Yolunda...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :