Mesleğe Hollanda Penceresinden Bakmak

Nebahat Mine TUNCA / 09 Temmuz 2014
Archiprix - Türkiye 2013'te, "Han" projesiyle Serra Özel Ödülü'nü kazanan Nebahat Mine Tunca, yarışmanın ödülü olarak Hollanda'ya yaptığı geziyi değerlendirdi.

Archiprix – Türkiye 2013 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışması'nda, "Han" projesiyle Serra Özel Ödülü'nü kazanan İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu Nebahat Mine Tunca , yarışmanın ödülü olarak 18-25 Haziran 2014 tarihlerinde Hollanda'ya yaptığı geziyi değerlendirdi.

Tunca, yurtdışındaki eğitim modellerini inceleme, yapı tasarımında yeni detayları keşfetme, ofis düzenine farklı yaklaşımları görme şansını yakaladığı bu gezinin, genç bir mimar olarak kendisine daha geniş bir pencereden bakma fırsatı sunduğuna dikkat çekiyor. 

2012 yılında Serra'nın ana sponsorluğu üstlenmesiyle birlikte ödül listesine eklenen "Tasarım Kültürü Deneyimleri" başlıklı Hollanda Mimari Gezisi; Amsterdam, Rotterdam, Utrecht ve Delft şehirlerini kapsıyor.

Gezinin detaylarını Nebahat Mine Tunca'dan dinleyelim...


* * *


AmsterdamGezimizin ilk durağı olan Amsterdam şehri, gerek kanalları gerekse 17. yüzyıldan itibaren korunmuş yapılarıyla her mimar adayının görmesi gereken bir şehir. Gezimizin ilerleyen safhalarında ziyaret ettiğimiz müzeler ve önemli
mimari yapılar da bu fikrimizi destekliyor.

Başta Van Gogh Müzesi olmak üzere ziyaret ettiğimiz Rijks Müzesi, Stedelijk Müzesi, Tropen Müzesi, Foam Fotoğraf Müzesi, Het Scheepvaart Müzesi ve Eye Film Müzesi, öncesinde filmlerden, kitaplardan ve okul hayatımızdan bildiğimiz önemli eserleri yakından görme imkanı sunuyor.

         
         Van Gogh Müzesi, foto: Alp Çardak


Stedelijk Müzesi, foto: Alp Çardak

         
          Tropen Müzesi

         
         Het Scheepvaart Müzesi

          


Eye Film Müzesi


Amsterdam gezimizin başlarında ziyaret ettiğimiz ARCAM'da (Architectuurcentrum Amsterdam) bize hediye edilen, şehirde ziyaret edilmesi gereken mimari yapıları gösteren harita ve kitaplar, gezi boyunca rehberimiz oluyor. Bu sayede gezmiş olduğumuz Kantoorgebouw bölgesinde Toyo Ito ve Rafael Vinoly'nin ofis yapılarından birer örnek görüyoruz.

         


ARCAM ziyareti

         
         Kantoorgebouw Office Building, Ito'nun tasarladığı bina

         
         Kantoorgebouw Office Building, Vinoly'nin tasarladığı bina


Gerrit Rietveld Academie Art School ve geert groote college ile eğitim binalarını keşfederken, Amsterdam Olympisch Stadion'da 1928 yılından bu yana korunan detayları inceliyoruz.

          
           geert groote college


Amsterdam Olympisch Stadion


3D Print House gelişen üretim teknolojileriyle bize çeşitli mobilya ve mimari öğe örnekleri sunarken, mimarlık eğitimimiz esnasında üzerine çalıştığımız Voormalig Burger Weeshuis projelerini de yakından görme fırsatı buluyoruz.

            
           3D Print House, foto: Alp Çardak


Voormalig Burger Weeshuis


Vier Woongebouwen Met Vrijgezellenflats


Vier Woongebouwen Met Vrijgezellenflats gibi yapılar ise konut mimarisinde farklı tipolojileri bize gösteriyor. Tabi tüm bu mimari eserlerin yanında ünlü mimar Renzo Piano'nun tasarladığı, bilim merkezi NEMO 'yu da unutmamak lazım.

          


NEMO

Yoğun tempoda geçen turumuz, ziyaret edeceğimiz diğer şehirler konusunda bizi heyecanlandırıyor. Gözümüz arkada ayrıldığımız büyüleyici şehir Amsterdam'dan sonra sıradaki durak Rotterdam...

>>>>>


İlişkili Haberler
Rotterdam
İlişkili Haberler
Delft / Lahey
İlişkili Haberler
Utrecht
İlişkili Haberler
Amsterdam
İlişkili Haberler
Dönüş Yolunda...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :