Dünya Festivalleri Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

01 Ağustos 2008

Londra Mimarlık Festivali'nden Kısa Kısa...

Geçtiğimiz yıllarda ‘Londra Mimarlık Bienali olarak düzenlenmekte olan, kente yayılması ve büyük çaplı bir kutlama niteliği taşıması için kapsamı ve ismi değiştirilen ‘Londra Mimarlık Festivali', bu yıl çeyrek milyon insanı Londra'da ağırladı.

Festivalin etkinlikleri 60 bin kişinin katıldığı ‘Sites and Sounds'tan bin kişinin iştirak ettiği David Chipperfield konferansına dek büyük çeşitlilik gösterdi.Festivalin belki de kent algısı ve kent kullanıcısı ilişkisi anlamında en dikkat çekici etkinliği ‘Vocaleyes' (Sesli Gözler) adını taşıyordu. Etkinlik, kör veya kısmi görüşlü ziyaretçilere küçük gruplar halinde metropolün en önemli yapılarına rehberli bir gezi sundu.

Londra Mimarlık Festivali kapsamında, şehrin 23 konsolosluğu da etkinlik alanı olarak kullanıldı. Ülkelerin, en ünlü mimarlarına ait yerleştirmelerin sergilendiği kurguda, Trafalgar Meydanı'nda Kanada Başkonsolosluğu tarafından yerleştirilen tik strüktür de vardı.

Festival, İngiliz mimarlık öğrencileri ile Avrupa mimarlık okullarını bir araya getirirken, Tate Modern önüne yerleştirilen Ecole Polytechnique Federale de Lausanne öğrencilerine ait ‘dalga stürktürü' gibi işler de sergilendi.Festivalin en ilgi çekici işlerinden bir diğeri ise, New London Architecture küratörlüğündeki NLA Skywalk oldu. Londralı ümit vaadeden genç yeteneklerden Carmody Groarke tarafından tasarlanan 160 metre uzunluğundaki dinamik gözetleme platformu, sergileme birimleri, konferans ve tiyatro gösteri alanlarının yanısıra kentin en özel kamusal alanları ve yapılarını farklı bir perspektiften görmeyi sağladı. Skywalk, prestijli British Museum'un kuzey girişini tanımlayan Montague Meydanı'nda konumlanıyordu.

Festivalin bir diğer ‘eğlenceli' etkinliği, ‘Jöle Şovu' oldu. Dünyaca ünlü mimarlık büroları Foster+Partners, Rogers Stirk Harbour ve Will Alsop da dahil olmak üzere çok sayıda mimarın tasarladığı jöleler alıcıya çıkarken, yapılan oylama ile en beğenilen jöle ünvanı Tonkin Liu'nun ‘Taze Çiçek'ine verildi.


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :