Dünya Festivalleri Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

01 Ağustos 2008

La Tomatina Domates Festivali'ne Dair Notlar

Her yılın Ağustos ayının son Pazar'ı gerçekleştirilen geleneksel Domates Festivali 1945'ten bu yana resmi ve düzenli olarak düzenleniyor.

Valensiya'nın yakınındaki Buñol kasabasında gerçekleştirilen Domates Festivali ‘La Tomatina' aslında hafta boyu süren bir festivalin parçası. Gerçekleştiği haftanın ilk günlerinden itibaren süren kutlamaların odak noktası olan La Tomatina için hazırlıklar, günün ilk ışıkları ile birlikte başlıyor. Saat 11'deki sinyal fişeği ile başlayan yemek savaşı, öğleden sonra 1'deki ikinci fişek sinyali ile bitirilmek zorunda... Bu saatten sonta domates atmak tamamen yasak!Her yıl, La Tomatina Festivali için yalnızca iki saatte 125 ton domates atılıp eziliyor.

La Tomatina'da domatesler fırlatılmadan önce elle ezilmek zorunda! Aksi takdirde birilerinin yaralanabileceği tecrübe edildiği için, domatesleri ezmemek de cezai yaptırımı olan bir hareket...

La Tomatina'da dünyanın en büyük yemek savaşına katılarak domates sosuna bulanan insan sayısı 30 bin olarak belirtiliyor.

Festivalin kurallarından biri, şişe ve benzeri eşyalar ile kazaya mahal verecek hiçbir cismin festival alanına sokulmaması yönünde.

Domates savaşına katılırken tişört giymek de yasak!


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :