Dünya Festivalleri Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

01 Ağustos 2008

Glastonbury Müzik Festivali'nden ‘İlginçlik'ler

1970'de düzenlenen ilk Glastonbury festivali, Jimi Hendrix'in ölümünün ertesi günü gerçekleşti. Bin 500 kişi katıldı, katılım ücreti 1 Pound idi; bu fiyata çiftlikten gelecek bedava süt de dahil...

1994 yılında, festivalin ana sahnesi, start verilmesinden yalnızca birkaç hafta önce yanarak yol oldu; kısa süre içinde geçici bir sahne üretilmek zorunda kalındı.

2002 yılında festivalin sağlık çadırlarından 40 bin tüp güneş kremi dağıtıldı.2004 yılında
3 milyon galon su tüketilirken 2500 adet seyyar tuvalet kullanıldı ve 800 milyon'un üzerinde insan atığı toplandı.

2004 yılında Glasto'da, Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında İngiltere'nin Portekiz'e yenilişini izlemek üzere dünyanın her hangi bir yerinde olandan daha fazla kişi toplandı.

2005 yılında etkileyici bir rakam – 1 milyon 350 bin sterlin – bağış toplandı ve Greenpeace Oxfam ve WaterAid'in de aralarında bulunduğu derneklere dağıtıldı.2007 yılında
, festival alanında bulunan insanların çeyreğinden fazlası – 140 bin kişi – orada çalışmak üzere bulunuyorlardı. Aralarında gönüllüler, güvenlikçiler, sanatçılar, medya mensupları ve teknik ekipler vardı. Binin üzerinde insan, festival sonrasında oratada kalan çöpleri toplamak için oradaydı; ve bunların yaklaşık yarısı, yalnızca bedava bir bilet uğruna işi üstlendi.


Festival Nedir, Ne Değildir?
Festival ve Kent İlişkisi Üzerine
Ünlü Kentler, Ünlü Festivaller
Bunları Biliyor Muydunuz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :