“Damak tadını eğittin mi geri dönüş zor”

06 Kasım 2011

Aklında yer eden özel bir şarap var mı?

Fransa'dan aklımda kalan çok enteresan durumlar var. Yıllanmış şarap içmek özel bir şeydir, garip bir tadı vardır. Alışık değilseniz beğenmezsiniz. Ben de ilk içtiğim yıllanmış şarapları hiç de takdir etmediğimi hatırlıyorum. Şarabı öğrendikten sonra bunları tattığımda ise, "o zamanlar içtiğim şaraplar gibi" demişimdir, tabii bu sefer takdir ederek. Çünkü damak tadı zamanla alışılan ve eğitebilen bir şey. Eğittikçe de maalesef kötü şarabı beğenmiyorsun. "İlle de pahalı şarap içmene gerek yok, en beğendiğin şarap en iyi şaraptır" derler. Damak tadın ona alıştıysa ne ala. Çok şanslısın çünkü çok para harcamadan memnun olabilirsin. Benim de Angora'yı beğendiğim zamanlar vardı ama artık içemiyorum.

Mesela Fransa'dayken 5 litrelik büyük şaraplar (cubis) alır, lıkır lıkır içer, çok da beğenirdik. Eşimle çıktığımız İtalya gezisinde de yanımıza bu 5 litrelik şaraptan almıştık. Siena'ya kadar indik, Chianti'yi gezdik. İlk gece kamp kurup kendi şarabımızı içtik. İkinci gece tesadüfen marketten bir İtalyan şarabı aldık ve bayıldık. Kendi şarabımızı kamp yerine döktük ve gezi boyunca hep İtalyan şarabı içtik. Bugün halen, fiyat-kalite paritesi olarak baktığımda İtalyan şaraplarının Fransız şaraplarına göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tabii üst segmentlerden bahsetmiyorum. Türkiye'ye ithal edilenlerde de aynı durum geçerli. Ucuz şaraplarda İtalyanlar, aynı fiyat seviyesinde çok daha iyiler.

Bir de "pahalı şarap iyi şaraptır" diye bir laf vardır.
 
O da çok yanlış. Burada 30 Lira'ya satılan ithal şarapların yurt dışı fiyatları 1 Euro. Biz öğrenciyken eşimin babası bize; "5 Euro'dan yukarı şarap almayın, anlamazsınız" derdi. Çok da doğruydu, çünkü o zamanlar farkını anlamıyorduk. 5 Euro'luk şaraplar iyi şaraplardı bizim için. Günlük şarabımızı 1,5 - 2 Euro'ya alıyorduk. Yani Fransa'da, "sudan ucuz şarap" meselesi gerçek (gülüyor).


Burçak Desombre ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :