Canlı Şarap 'Ansiklopedisi': Vinipedia

Amber EROYAN / 04 Kasım 2011
Mimarın Göbeği, Kasım'da sayfalarını yemeklerin en sevilen eşlikçisi şaraba ayırıyor. Vinipedia Danışmanlık'ın kurucusu Burçak Desombre, içine düşmekten büyük mutluluk duyduğu şarap sektörünü A'dan Ş'ye Mimarizm okurları ile paylaşıyor.

Mimarın Göbeği, Kasım ayında sayfalarını yemeklerin en sevilen eşlikçisi şaraba ayırıyor. Şarap tarihinin en önemli coğrafyalarından biri olan Türkiye'de, şarap kültürünün yeniden ve sağlıklı biçimde geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla geçtiğimiz Haziran'da Vinipedia Danışmanlık'ı kuran Burçak Desombre, içine düşmekten büyük mutluluk duyduğu şarap sektörünü A'dan Ş'ye Mimarizm okurları ile paylaşıyor.

Türkiye Sommelier Yarışması'nın ilk kadın katılımcısı olan ve Türkiye'de elde ettiği ikinciliğin ardından, Avrupa Genç Sommelier Yarışması'ndan da dördüncülükle dönen Desombre, bir tesadüfler zincirinin kendisini yönlendirdiği bu sektörün her alanında çalıştıktan sonra, taze şirketi Vinipedia ile şaraba ilişkin tüm hizmetleri tek elden sunmanın mutluluğunu yaşıyor. 


Alicante üzümü, Pendore Bağları

Yemek - şarap uyumu, sommelier eğitimler, kav oluşturma, tadım seansları, bağ gezileri gibi çok renkli bir etkinlikler dizisini yürüten Burçak Desombre ile buluşmamıza yine şarap eşlik etti. Söyleşi için bir araya geldiğimiz mekânda, Burçak'a tatması için sunulan Urla Bağcılık'ın Urla Karası'ndan biz de nasiplendik. Şaraphanenin en çok rağbet gören şarabı olan Urla Karası, aslen bir İtalyan üzümü ve firmanın sahibi Can Bey'in keşfiyle Türkiye'ye transfer oluyor. Şarabın en çok ihraç edildiği ülkenin ise Japonya olduğunu öğreniyoruz.

Burçak Desombre'un son eğlencesi üzümünü kendin topla şarabını kendin yap ve söyleşiye eşlik eden diğer keyifli anlar, hemen aşağıda yer alan başlıklardan takip edilebilir.


Burçak Desombre ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • umut 5 yıl önce istanbul kadikoy wyndham grand kalamis otelde garson olarak calismaktayim. alkollu icecekler ve sarap egitimi somelier olmak cok istiyorum ama ne yapacam bilmiyorum
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :