Yurt içi ve yurt dışından şarap turizmi önerileri

06 Kasım 2011


Tekirdağ Barbare Bağları


İşin turizm ayağını da yürüttüğüne göre, Türkiye'de özellikle tavsiye edeceğin bağ bozum yerleri nereleri? 

Ege'de çok güzel yerler var. Manisa ve İzmir çevresinde, özellikle Urla'da çok güzel şaraphaneler var. Urla Bağcılık, "Ne güzel, bizde de bir ‘deli' var" dedirten çılgın bir yatırım. Urlice daha küçük bir yer, bağı kendi bahçelerine yapmışlar, 12 bin şişe şarap üretiyorlar. Ama çok tatlı bir yatırım, güzel şarapları var.


Urla Bağcılık


Elazığ da çok güzel bir bölge. Turistik anlamda bir tek Kayra'nın şaraphanesi var ama çevresi harika.

İstanbul yakınında ise, Tekirdağ üzerinde çok sayıda yeni yatırımcı ve yeni marka var. Hepsi de çok güzel şaraphaneler. Marmara Ereğlisi'nden, İstanbul'a 1 - 1,5 saat mesafeden başlıyor, Şarköy'e kadar gidiyor.

Kapadokya bölgesiyle ilgili neler düşünüyorsun?

Kapadokya çok önemli bir bölge, farklı bir toprak yapısına, volkanik topraklara sahip ve bunu şaraplarına da yansıtıyor. Mesela beyaz şarabı çok enteresan. Tabii tarihi anlamda da çok özel bir bölge. Yabancılara yönelik tur programları çıkarırken buna özellikle dikkat ediyoruz. İzmir turuna Efes'i, Trakya turuna da Edirne'yi ekliyoruz.

Bir de Şirince'nin adı şarap ile çok anılıyor.

Şirince biliniyor ama bence orası çok ticari. Mesela ben hayatımda Şirince'ye gitmedim. Geçen gün bir arkadaşım oradan şarap tavsiyesi istedi, bilmiyorum dedim. Sonuçta orada ticari bir iş yapılıyor, kötü şarapları alıp içine meyve aroması döküyorlar. Yani elma şarabı dedikleri gerçek elmadan yapılmıyor. Şirince'nin asıl değeri, Efes'in yakınında kalınabilen bir yer olması. 


Urlice Bağları


Peki katıldığın yurt dışı turlarından en çok keyif aldığın turlar hangileri oldu?

Toskana'ya çok gittim ve her seferinde de çok keyif aldım. Almanya'yı seveceğimi tahmin etmezdim ama orayı da çok beğendim ve bir iki kez gittim. Eski şaraphaneler tarihi yerler ve güzel hikayeleri var. Almanya genelde beyaz şarapları ve tatlı şaraplarıyla ünlü. Kar altında kalan ‘ice wine'ları var. Tabii soğuk iklimde daha zarif şaraplar üretebiliyorsunuz.

Sadece resimlerden gördüğüm Porto'daki bağların da görülmeye değer olduğunu söylüyorlar. Napa Vadisi çok enteresan ama biraz daha Amerikanvari. Ölçek çok büyük, gidiyorsunuz gidiyorsunuz bağ bitmiyor.

En klasik ve etkileyici yerlerin başında tabii ki Bordeaux geliyor ama sonuçta orada şato geziyorsunuz. Yine de bu biz Türkler için çok cazip. Bense, yurt dışına düzenleyeceğim ilk turda Güney Fransa'yı gezdirmeyi düşünüyorum. Bordeaux'ya zaten dileyen herkes gidebiliyor, Nice ve çevresinin ise daha ilginç olacağı kanısındayım.


Burçak Desombre ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :