Cafer Bozkurt

06 Haziran 2008

1945'te İstanbul'da doğan Cafer Bozkurt, 1968‘de İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden birincilikle mezun oldu. 1971'de kurduğu mimari büro, hala Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd. Şti. olarak devam ediyor. Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd. Şti. yurt içi ve yurt dışında konut yerleşmeleri, turizm ve rekreasyon yapıları, büro ve endüstri yapıları, kültür ve eğitim yapıları gibi alanlarda yoğunlaşan çok sayıda proje tamamladı. Büronun, 10–15 kişi arasında değişen mimar ve ofis görevlilerinden oluşan bir çalışma ekibi bulunuyor.

Cafer Bozkurt, tarihi binaların restorasyonu alanında da oldukça tanınmış bir mimar. Bozkurt'un, Boğaz'da restore ettiği 12 yalı bulunuyor.

Uygulanmış 6 projesi Aga Khan Ödülleri'ne aday gösterildi. Birçok yapısı çeşitli ulusal mimarlık ödülleri kazandı. Mimarlık mesleğini ilgilendirilen konularda konferans ve toplantılara davet edilen Cafer Bozkurt, kariyeri boyunca çeşitli mimarlık okullarında misafir konuşmacı ve davetli öğretim görevlisi olarak bulundu ve ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yaptı.

Bozkurt, 2000–02 yıllarında Türkiye Serbest Mimarlar Derneği Başkanlığı'nı yaptı. Kendisi, aynı zamanda kurucu üyesi olduğu İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin 2004–06 yılları arasında başkanlığını da yaptı.


Profil
Cafer Bozkurt ile birkaç saat
Cafer Bozkurt ekibi
ÖDÜLLER
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :