Büyük ölçekli bir uygulama projesi geldiğinde, ekipler birleşecek

31 Temmuz 2009Peki, örneğin projelere yaklaşımınız açısından ya da geleceğe yönelik planlarınız bakımından aranızda farklılıklar gözlemliyor musunuz? Mesela bana, Alişan daha ziyade uygulamaya yönelik yapı tasarımlarını öne çıkarır iken SO? kuramsal mimarlık ürünlerine daha yatkınmış gibi geldi.


AÇ: O izlenim belki de Çırakoğlu Mimarlık'ın daha uzun soluklu olmasından, tüm işlere daha önce başlamış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Biz, köklü bir ofis olmamakla beraber birkaç yapı gerçekleştirme fırsatı bulduk. O açıdan kendimi şanslı da hissediyorum. İyi işlere denk geldik. Bundan sonra ise, kendi adıma, somut şeyler üretmeye daha yatkın olduğumu, işleri o yönde geliştirmeye hevesli olduğumu hissediyorum açıkçası. İşin teorik tarafında olmaktansa üretim tarafında olmayı tercih ediyorum. Ofisin de bir şekilde bu anlamda bir donanım kazanması gerektiğine inanıyorum. Çünkü mimarlıkta, birileri sizden bir iş istediği zaman somut ürünler için geliyor. İşin diğer tarafı da elbette önemli, ama para kazanmak için birilerine bir hizmet vermek gerekiyor.

Bize mezun olmadan önce şöyle bir şey söylemişlerdi: "Neden proje yöneticisi olmak istiyorsunuz? O işte para yok; uygulama işine girerseniz –özellikle İstanbul'da- çok daha iyi para kazanırsınız." Ben bir şekilde iyi proje yaparak da para kazanılabileceğine inanıyorum. Ve bütün enerjimi buna koyuyorum.Ama SO? olarak siz, Sevince ve Oral, daha farklı bir pratik kurgusuna sahip olmayı planlıyor olabilirsiniz.

SB: Evet, biz biraz daha farklı bir şey hayal ediyoruz. İşin hem soyut hem de somut üretiminin bir arada olabileceği, bir yandan hizmet veren ama arka planında da kuram ağırlıklı bir üretimin gerçekleşebileceği bir pratik düşünüyoruz. Yurtdışında bunun örnekleri var; Türkiye'de pek olmasa da… Hem araştırma hem uygulama projelerinin bir arada yürütülebileceğini düşünüyoruz. Henüz yolun başında olsak da…

OG: Biz iki kişi olduğumuz için! Sevince işin biraz o tarafında. Ben ise somut kısma daha yakınım. Projelerde de hep böyle oluyor. Düşünsel kısımda Sevince'nin katkısı daha ağır basıyor.

SB: Örneğin Sevince ve Oral bir uygulama işi alsa, bunu Çırakoğlu ve SO? olarak yürütmemiz daha sağlıklı olabilir. Bu tabii zaman içinde ortaya çıkabilecek bir şey.

OG: Başımıza daha önce böyle bir şey gelmediği için… Büyük ölçekli bir uygulama projesi geldiğinde zaten muhtemelen ekipler birleşir. Çünkü teknik açıdan daha zorlu olan, daha profesyonelce yaklaşılması gereken bir durumdur o. Ama şu noktada, gerçekten de hiç planlanmış bir oluşum olmadığımız için, cevabını doğrudan veremiyorum.


Bir Mekan, İki Pratik, Üç Kişi
Alişan, Oral ve Sevince İle "Mezun Olunca Ne Yapmalı, Ne Yapılabilir?" Üzerine
Yarışma "Bağımlısı" Mimarlar, Yarışmaları Değerlendiriyor...
Bir Ofis Mekanının Diğer "Müdavim"leri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :