Bizden Bir Örnek: Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu

10 Ocak 2008

Foto: wowturkey.com

Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu, şehrin batısındaki Ankara-Malatya çevre yolu üzerinde şehir merkezine 5 km uzaklıkta 190.000 m²'lik arazi üzerinde tasarlanmıştır. Stadyumun toplam kapasitesi 33 bin kişidir. Yapı tasarlandığında arazi raylı sistem güzergahı üzerinde olup aynı zamanda diğer ulaşım sistemlerine yakınlığı ile de tercih edilmiştir. Raylı sistem, bu yapı adasının ortasından geçmektedir. Geniş kapsamlı bir spor kompleksi olarak tasarlanmış olan yapı adası içerisinde ayrıca 1.000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 1.500 seyirci kapasiteli tam olimpik yüzme havuzu, 1.500 seyirci tribünlü, AFF standartlarında atletizm pisti, Gençlik Spor İl Müdürlüğü İdari binası ve tenis kortları bulunmaktadır.

Toplam beş kattan meydana gelen stadyumda, katlara göre şu donatı alanları yer almaktadır:

Bodrum kat: Otopark ve teknik merkezler

Zemin kat: Sporcu ve idari kat

Birinci kat: Seyirci katı

İkinci kat: Loca katı

Üçüncü kat: Seyirci katı

Dördüncü kat: Basın ve Vip katı

Beşinci kat: Medya ve güvenlik gözlem katı

Kayseri Şehir Stadyumu, yukarıda sıralanan iç ve dış donatı elemanlarıyla ve bu elemanların birbirleriyle olan ilişkileri irdelenerek tasarlanmıştır. Yapı tasarımında donatım elemanlarındaki ilişkide göz önünde bulundurulan en önemli kriter, katlar arası ilişkilerin birbirinden kopuk çalışıyor olması ve aynı zamanda birbiriyle görsel temasın bile olmayışı olmuştur. Örneğin loca katına çıkacak seyircilerin basın ve VIP seyircilerle hiçbir alanda ve katta kesişmemesi gibi.

Genel seyirci katları iki adet olup stadyum tribünleri de iki kat olarak tasarlanmıştır. Tüm genel seyirci katları da dört ayrı bloğa bölünmüştür. Bu bloklar, farklı taraftar kitlelerine ve bilet türüne imkan sağlamak amacıyla ayrılmış ve her birinin seyirci gereksinimleri ayrı ayrı planlanmıştır. Aynı zamanda loca katının diğer katlarla bağlantısı olmayıp, diğer seyircilerin bu kata ulaşması engellenmiştir.

Yapının bütün ölçü ve mekan standartları UEFA standartlarında düzenlenmiştir. Aynı anda dört takımın kullanabilmesine olanak sağlayacak sayıda soyunma odaları mevcuttur. Saha ölçüleri 68x105 m. olup, tribünler standartların öngördüğü minimum ölçülerde sahaya yakın olarak düzenlenmiştir. Stadyum çatı örtüsü çelik sistem olup, bütün tribünleri örtecek şekilde tasarlanmıştır. Kış aylarında seyircilerin ısı konforunu sağlayabilmek için bütün çatı örtüsünün alt kısmına radyan ısıtma sistemi kurulacaktır. Ayrıca futbol sahasının altında alttan ısıtma sistemi mevcuttur. Yapı çevresinde UEFA kuralları gereği 1. fens alanı tasarlanmış olup, biletsiz seyircilerin bu fenslerde kontrol edilerek yapı içerisine alınmalarının önlenmesi sağlanmıştır. Yine bu fens alanında bilet satışı ve seyircilerin anlık yeme içme gereksinimlerini karşılayacak birimler bulunmaktadır.

Yapı çevresinde 1500 araçlık otopark bulunmaktadır. Bu otoparklar, VIP otoparkı, medya otoparkı, canlı yayın araç otoparkı, ve genel seyirci otoparkları olarak sınıflandırılmıştır. Yapı çevresindeki ulaşım sistemleri ise yapıyı çevreleyen yollara konumlanmış ve seyircilerin her yöne ulaşmaları sağlanmıştır. Raylı sistem güney kısımdan ve kompleksin ortasından geçip kentin doğu-batı aksını birbirine bağlamaktadır. Kuzeyde kalan çevre yolunda ise otobüs ve dolmuş durakları mevcuttur.

(Kaynak: Ofis Mimarca Mimarlık Ltd.Şti., Özlem ATAK'ın katkılarıyla)

PROJE GRUBU BİLGİLERİ

MİMARİ PROJE: Ofis Mimarca Mimarlık Ltd.Şti.

Tasarım ekibi;

Mimar Bahadır KUL (Ekip yöneticisi)

Mimar Alper AKSOY

Mimar Kasım BALCI

Mimar Ayşehan CİNGÖZ

Mimar Özlem ATAK

Mimar Duygu OVACIK

STATİK PROJE: ATAK UPM Ltd. Şti.

İnş. Müh. Halit LEVENT, ANKARA

ELEKTRİK PROJE: Consilium Ltd. Şti.

Elek. Müh. Erkan ASYALI, İSTANBUL

MEKANİK PROJE: Pimak Ltd. Şti

Mak. Müh. Faruk Kama, İSTANBUL


Makaleler
Yeni Projeler / Dünyadan Güncel Örnekler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :