Avustralya | "Oluşumlar: Avustralya Mimarlığında Yeni Pratikler"

10 Ağustos 2012

13. Uluslararası Mimarlık Sergisi'ne, "Formations: New practices in Australian Architecture" (Oluşumlar: Avustralya Mimarlığında Yeni Pratikler) teması ile katılan Avustralya Pavyonu; Anthony Burke, Gerard Reinmuth ve TOKO Concept Design işbirliğinde hazırlandı.


Soldan sağa: TOKO Concept Design, Anthony Burke, Gerard Reinmuth

"Formations" sergisi, mimarlık mesleğinin birleştirici kavramlarını tasvir ederken, Bienal'in ana teması "Common Ground"un yönelttiği soruları doğuran çıkış noktalarını kutluyor. Küresel meseleler üzerine konuşmayı tetikleyen koleksiyon, izleyiciyi işbirliği ve sorumluluk alma konusunda yüreklendiriyor.

Meslek alanının güncel konularını düzenli olarak gündemlerine taşıyan altı mimarlık grubunu örneklem olarak projeye dahil eden küratoryal ekip, "mimar olmak için ne gerekir" sorusunun yanıtını böylece görselleştirmiş oldu.
 
Avustralya Pavyonu gezisi, Sydney'li mimarlık pratiği Richard Goodwin Pty Ltd'nin Giardini etrafındaki su taksisi yolculuğu ile başlıyor; kanalı katederken Venedik'in kamusal ve özel alanlarını keşfetmemizi sağlayan teleferik turu ile devam ediyor. Böylece ulusal sergi pavyon dışına da taşmış oluyor.


© Richard Goodwin Pty Ltd

İç mekanda, 2112Ai 100YC tarafından hazırlanan dijital yerleştirme, Maribor'un (Slovenya) Avrupa Kültür Başkenti programına ilişkin futuristic vizyonunu teşhir ederken, meslek alanına dışarıdan yapılan baskının kentsel tasarımı nasıl etkileyebileceğini gözler önüne seriyor.


© 2112 Ai (100YR city)


Robotik işlemlerle üretilmiş karmaşık heykelsi yerleştirme. © Supermanoeuvre

Pavyonun dışında "Arena calcetto" adlı gayriresmi bir buluşma alanı tasarlayan Archrival, langırt masaları arayıcılığıyla diğer uluslararası pavyonların ziyaretçileri arasındaki tartışmayı teşvik etmeyi amaçlıyor.  

Sahada gezerek Venedikliler ile görüşecek olan Healthabitat, tasarım ve sağlıkla ilgili konularda konutlarını iyileştirmeleri için onlara fakir verecek. 


© Healthabitat

Etkinlik boyunca canlı yayınlanacak Architect's Radio gösterisi, akademisyen ve uygulamacı mimarları konuk edecek.


 Canlı radyo gösterisi, © The Architects

Avustralya Pavyonu'nun kreatif direktörleri Anthony Burke ile Gerard Reinmuth'un sergiye ilişkin açıklamaları ise şöyle:


 Gerard Reinmuth (solda) ve Anthony Burke

"Mimarlık pratiğinin evrimi ve geleceği konusundaki küresel tartışmaya katkıda bulunan sergimiz, ileri görüşlü Avustralyalıları bu konuşmanın merkezine yerleştiriyor. Diğer yandan da uluslararası meslek platformunun yapılı çevreyi şekillendirmesi ve yeni çalışma alanlarına hatırı sayılır katkılarda bulunması için farklı mimarlık pratiklerinin sunduğu, giderek artan çeşitlilikteki olanakları inceliyor."


Ulusal Pavyonlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :