Kanada | "Göç Eden Peyzajlar"

10 Ağustos 2012"Migrating Landscapes"(Göç eden peyzajlar) temalı Kanada Pavyonu, Winnipeg'li mimarlık pratiği 5468796 architects ekibi ile Manitoba Üniversitesi öğretim görevlisi Jae-Sung Chon işbirliğinde kurulan  birlikteliğinde kurulan Migrating Landscapes Organizer (MLO) grubunun organizasyonuyla hazırlandı."Migrating Landscapes" düzenleyicisi MLO.

"Migrating Landscapes" teması; küreselleşen dünyada, farklı noktalarda yaşamlarını sürdüren insanlar ve kültürlerden kaynaklanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla belirlendi. Sergi, insan davranışları ve tutumlarının yanı sıra toplumsal, siyasal ve kültürel sınırlar karşısında güncel mimarlığı mercek altına alıyor.

2011'de MLO tarafından düzenlenen ulusal yarışmada, öğrencilerden profesyonel mimarlara kadar çok sayıda katılımcı, "yerleşme / yerinden olma" (settling / unsettling) fikrini kavramsallaştırmaya ilişkin projeler geliştirdi. Sergilenmeye değer bulunan projelerin, Bienal'in baş küratörü David Chipperfield'in belirlediği "Common Ground" ana teması ile uyum içinde olduğu bildirilirken, Kanada'nın kültürel çeşitliliği kabulunün ve desteklemesinin de bir göstergesi olduğu ekleniyor.


MLO tarafından Alberta'da gerçekleştirilen bölgesel "Migrating Landscapes" sergisinden. © Ryan Archer


Ulusal sergiden, national exhibition / © Grajewski Fotograph Inc.


Kanada'nın dört bir yanından 18 grubun dahil edildiği ulusal pavyonda işleri sergilenen mimar ve tasarımcılar, Kanada'nın dört bir köşesinden, 45 yaş altı, ümit vaadeden isimlerden oluşuyor.


Jean-Nicholas Bouchard ve Philippe Charest'in "Kırla kent arasında" adlı projesi. / © Grajewski Fotograph Inc. 


Jason Hare'in "Meta" adlı projesi / © Grajewski Fotograph Inc.


Ulusal Pavyonlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :