Mimarlığın "Ortak Zemin"i; Venedik Bienali

Amber EROYAN / 10 Ağustos 2012
Venedik'i onüçüncü kez mimarların istilasına uğratacak olan Bienal'in gün yüzüne çıkan projelerini, resmi açılış öncesinde Mimarizm sayfalarına taşıyoruz.

Venedik'i onüçüncü kez mimarların istilasına uğratacak olan Bienal'in gün yüzüne çıkan projelerini, resmi açılış öncesinde Mimarizm sayfalarına taşıyoruz. David Chipperfield'in, "Ortak Zemin" yaratma iddiasındaki Uluslararası Mimarlık Sergisi; Bienal'in tamamlayıcısı Ulusal Pavyonlar eşliğinde Kentin Tozu'nda...


Paolo Barata
yönetimindeki Venedik Bienali kapsamında, 29 Ağustos – 25 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 13. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin küratörlüğünü David Chipperfield üstleniyor.


 David Chipperfield ve Paolo Baratta / ©Francesco Gali

Chipperfield yönetimindeki "Common Ground" (Ortak Zemin) temalı ana sergide; mimarlar, sanatçılar, eleştirmenler ve akademisyenler tarafından üretilen 66 proje yer alıyor. Chipperfield'in davetine, "ortak bir zemin" paylaştıkları meslektaşlarını da projeye dahil ederek orijinal önerilerle yanıt veren katılımcılar, hızlı bir üretim sürecinin sonunda yerleştirmelerini ziyarete hazır ettiler. Venedik Bienali'nin ana mekanları Giardini ve Arsenale 'nin merkez pavyonunda yer alacak "Common Ground" sergisinde, toplam 118 katılımcının işleri yer alıyor. 
 
Chipperfield'in sergisine; Giardini ve Arsenale'nin yanı sıra Venedik'in farklı noktalarına yayılan Ulusal Pavyonlar eşlik ediyor. Bienal'e bu sene 55 ülkenin katılımı sağlarken; Angola, Kosova Cumhuriyeti, Kuveyt ve Peru, Venedik'e ilk kez konuk olan ülkeler olarak dikkat çekiyor.
 
Kültür Mirası ve Etkinlikleri Bakanlığı ile PaBAAC (Peyzaj, Güzel Sanatlar ve Güncel Sanat Genel Müdürlüğü) işbirliğinde Arsenale'de görücüye çıkan İtalyan Pavyonu'nun küratörlüğünü Luca Zevi üstleniyor.

13. Uluslararası Mimarlık Sergisi'ne eşlik eden Paralel Etkinlikler kapsamında, uluslararası kuruluşların farklı konuları mercek altına alan sergileri de üç ay boyunca kenti etkisi altına alacak.

En iyi ulusal pavyon ile "Common Ground" sergisindeki en iyi projeye verilecek olan Altın Aslan ödülü ile, yine uluslaraarası sergide yer alan gelecek vaadeden genç bir mimarı onurlandıracak Gümüş Aslan ödülünü belirleyecek Uluslararası Jüri'de şu isimler yer alıyor:

Wiel Arets (Hollanda) / Mimar, mimarlık kuramcısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, Berlin University of the Arts öğretim üyesi

Kristin Feireiss (Almanya) / Gazeteci, küratör, Hollanda Mimarlık Enstitüsü (NAi) eski direktörü, Architecture Forum Aedes (Berlin) kurucusu

Robert A.M. Stern (ABD) / Mimar, Yale Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı 

Benedetta Tagliabue (İtalya) / Mimar, Miralles Tagliabue EMBT

Alan Yentob (Büyük Britanya) / BBC Kreatif Direktörü, Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (RIBA) fahri üyesi.
 

"Yaşam Boyu Başarı"
 dalında Altın Aslan'a değer görülen Álvaro Siza Vieira ile birlikte diğer kazananlar da ödüllerine, 29 Ağustos Çarşamba günü Giardini'de gerçekleşcek olan 13. Uluslararası Mimarlık Sergisi açılış töreninde kavuşacaklar.
 


Ulusal Pavyonlar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :