"Alp Evrenol'un ismini yaşatmak için yeni bir yapılanmaya gittik"

03 Ocak 2014

Otuz  seneyi aşkın ofis deneyiminizin nasıl tomurcuklandığını öğrenebilir miyiz?

Mehpare Everenol: Evrenol Architects'in (Mimarlar Workshop) 40 seneyi aşkın bir geçmişi var. 1979'da eşim Alp Evrenol tarafından Mimarlar A.Ş olarak kurulmuş bir firma. 90'larda ofisin statüsünü değiştirip, kadrosunu genişlettik. Başlangıçta konut, villa, yalı, villa sitesi, ofis gibi konular bizim favorimizdi. Ondan sonra eğitim binaları geldi. Zaman ilerleyip de otel, ofis gibi çeşitli projeler geldikçe bunların iç mimarilerini yapmadan bırakmak bize zor geldi. Binanın dışından istediğimiz etkiyi elde ederken, içinin başka bir telden çalmasını kabul edemiyorduk. Bu nedenle 90'lı yıllarda bir de iç mimarlık ofisi açtık. Dönüştüğümüz Mimarlar Workshop ismi de atölye mantığıyla işleyen bu yapıdan geliyor. Aslında mimari ofisin içindeki dekorasyon bölümüne bayılıyordum, yerlerde halı parçaları, kumaşlar, duvar kağıtları uçuşuyor, mimarlar atlaya zıplaya onların üstünde dolaşıyor. Mimari atölyemizin yürütücüsü olan eşim "bohçacı kadına döndün" diyordu. (gülüyoruz)

Başlangıçta pratik ile akademik hayatı birlikte yürütüyorsunuz. Ofise tam zamanlı dahil olmanız hangi döneme denk geliyor?

Ofise 1979 senesinde dahil oldum ama okuldaki asistanlık görevim devam ettiği için yarı zamanlı çalışıyordum. Sonra bu durum çocuklarım nedeniyle devam etti. Çocuk büyütmekle mimar olmayı yarı zamanlı olarak bir arada götürdüm. Bir otel projesiyle uğraşırken 90'larda başlattığımız iç mimari ofisimiz 2006'da mimari projelerimizin ölçeğinin çok büyümesine kadar devam etti.

Ofisler aynı mekanı mı paylaşıyordu?

Hayır, işte mimarlar ofiste bizim pırçıkların üstünden atlamaya başlayınca mekânları ayırdık. Müşterilerimiz geliyordu, konuşmalar, gülüşmeler, duvar kağıtları, koltuklar vs seçiliyor, birbirine denkleştiriliyor, bütün mimarlar avare oluyor, herkes bizi seyrediyor falan...

2000'lerden itibaren projelerimizin ölçeği çok büyüdü. Çok adette, çok kapsamlı yerleşim projelerinin müellifi olma imkânımız oldu. Bu arada iç mimarlık ofisi çok vaktimi aldığı için sonlandırmak durumunda kaldık. Çünkü her renge bakıyor, en ufak materyale kadar her detayı inceliyordum. O günden beri sadece çok önem verdiğimiz bazı binalarımızın iç mimarisini ele almaktayız. Bazen de iç mimarileri çözüm ortaklarımızla yürütmekteyiz. Mesela şu anda çok önemli bir tarihi köşkle ilgili çalışıyorum. Bunun iç mimari projesini bazı danışmanlıklar alarak yine kendimiz yapacağız.

2014'e Evrenol Architects olarak giriyorsunuz. Bu kararınızın ardındaki temel neden neydi?

Uzun yıllar boyunca büroyu eşimle birlikte yönettik. 2012'de Alp Evrenol'un aramızdan ayrılmasıyla yeni bir yapılanmaya gittik. Bu ofise yıllarını vermiş olan Burak Karaca ve Tamer Tunbiş genç ortaklarım olarak yönetime katıldılar. Bu kararı almamızdaki en önemli etken, kurucumuz Alp Evrenol'un ismini yaşatmak ve ofisin çoklu yapısına vurgu yapmak.Mehpare Evrenol ile...
Ortaklar ile...
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :