Burak Karaca

02 Ocak 2014

Evrenol Architects'te 12 yıldır çalışıyorum. Şu anda en eski çalışan benim, artık şirket ortağı olarak devam ediyorum. Ben başladığımda ofiste 4. kişiydim. İlk plotter'ımızı da o zaman almıştık. O tarihten sonra iş potansiyelimiz yüksek bir ivmeyle arttı. Her yeni projemizde metrekareler arttı, hiç daha küçük olmadı. Ofise geldiğimde ilk yaptığımız projelerden bir tanesi Sinpaş Center Life idi, 3 farklı tipte toplam 8 blokta 280 civarında konut vardı. Son yaptığım Sinpaş Altınoran projesinde ise 25 farklı tipte toplam 63 blokta 2740 konut ve ticaret birimi var. Bu projelerimizin büyüklüğündeki artışı gösterir güzel bir örnek.

Projelerin konsept dizaynı ağırlıklı olarak Mehpare Hanım'dan çıkıyor. Ben ve ekibim projenin ilk eskizlerinden uygulama projelerinin tamamlanmasına kadar olan süreçte Mehpare Hanım'ın tasarımını geliştirip vaziyet planı, kentsel tasarım, yönetmeliklerle olan uyum, genel hesaplar/aritmetik tablolar, plan çözümlerini üretiyoruz. Ekip içinde herkes sorumlulukları dahilinde işin üzerine düşen kısmını yürütüyor. Yeni mezun mimarlar da gelebiliyor, onlar da kapasitesine göre işin bir ucundan başlıyor. Genel olarak kalabalık olmamıza rağmen çalışan sirkülasyonu çok fazla değil. Yeni mezun mimarlarla birlikte tecrübeli bir ekip olduğumuzu söyleyebilirim. Ofisteki arkadaşlarımızın ortalama 4 senedir burada çalışmakta olduğunu söyleyebiliriz. Yani sıcak bir aile ortamımız var.

Alp Bey çalışması zevkli bir insandı başından beri. Karşısındaki insanlara hep bir şeyler öğretmeye çalışırdı. Bildiğiniz hocaydı, zaman zaman azarlardı. Ama tabi bunlar kendi adıma hep bir tecrübe, öğrenilecek bir şeydi. Benim üzerimde çok büyük emekleri vardır. Mehpare Hanım için de aynı şey geçerli tabii ki.Evrenol Architects'te çok yoğun ve hızlı proje olmakla birlikte yüksek nitelikte projeler üretiyoruz. Çok büyük projeleri layıkıyla yapıyoruz ve beğeniliyor da. Bunu da müşteriden gelen geri dönüşlerle ölçüyoruz. Piyasadaki diğer projelere baktığımızda bizim projelerin biraz daha zor olduğunu söylenebilir. Hiçbir zaman bir projemizdeki bir binayı alıp diğerine koyamayız. Projeler ve binalar kendi içinde hep faklılaşır. Kat planları da her katta farklıdır. Bu aslında biraz da müşteriden gelen bir talep. Dolayısıyla bizim projelerimiz çok zor oluyor. Proje talebi ve niteliği değişiyor ama süreler gene minimumda tutulmaya çalışılıyor. Tabi bunun sonucu olarak fazla mesailer kaçınılmaz oluyor. Projeleri çok kısa sürelerde yapıyoruz ancak süreçler o kadar kısa olamıyor çünkü sürekli bir şeyler değişikliklere maruz kalıyor. Bunların bazıları, piyasanın o zamanki ihtiyacına göre işveren tarafından belirlenen aritmetik tablolardaki değişiklikler olabilirken, son zamanlarda yönetmeliklerdeki değişiklikler etkili. Şu önümdeki proje özelinde konuşursak, 3-5 kere yönetmelik değişti. Tam belediye imzalamak üzereyken yönetmelik değişiyor diye önümden çektiler projeyi. Dolayısıyla süreler ilk başta hep çok sıkışık ama hiçbir zaman da süreç beklendiği gibi gitmiyor, yukarıda açıkladığım sebeplerle...

Projelerimizi genellikle konseptten başlayıp imalat projelerine kadar hazırlıyoruz. Bazı projelerde şantiye takibi için de anlaşma yapıyoruz, dolayısıyla inşaat bitene kadar işimiz devam ediyor. Çok yoğun dönemlerimizde bize destek olan Alan Mimarlık gibi, Arkizon gibi uyumlu çalıştığımız bazı kardeş ofisler edindik.


Mehpare Evrenol ile...
Ortaklar ile...
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :