Aliaksei Sakalouski

30 Kasım 2007

Burada çalışmaya nasıl başladınız?

Belarus'tan buraya Yeditepe Üniversitesi'nde master yapmak için geldim. Üç farklı ofiste çalıştım, kendime uygun bir ofis arıyordum, Tabanlıoglu da en çok bildigim ofislerden biriydi, başvurdum ve çalışmaya başladım.

Nasıl değerlendiriyorsunuz Tabanlıoğlu Mimarlık Bürosu'nu?

Her ofisin negatif pozitif tarafları var, ama burada çalışmak çok keyfili, bir çok projenin içine dahil olabiliyorsunuz. Yabancı bir mimar olarak, daha önceki yerlerde bazı sorunlar yaşadım, ama burası uluslararası fikirlere sahip olduğu için dünya mimarlığıyla aynı konumda ilerleyen bir ofis.

Mimarlık anlayışınızı geliştirmek için ne yapıyorsunuz?

Boş vakitlerimde mimarlık tarihi okuyorum çünkü olayların nasıl geliştiğini öğrenmek benim için çok önemli. Bir çok genç mimara da tavsiye ediyorum, tamam herkes ünlü mimarların ismini biliyor ama mimarinin gelişim sürecini değerlendirebilenlerin sayısı çok değil. Güncel mimarlıktan çok mimarlık tarihi ilgimi çekiyor. Bir akımın yapılarını incelemek kadar, o akımı oluşturan düşünceleri öğrenmek ve derine inebilmek mimarlığı değerli kılıyor.

Hangi projelerde çalışıyorsunuz?

 İngilizce, Rusça ve Türkçe bildiğim için Kazakistan'daki bir çok projede varım. Astana ve Almata'da çalıştım. Sectionslardan sorumluydum iç organizasyon, iç algılama.. Bina modellemesi de yaptım.

Ülkenize dönmeyi düşünüyor musunuz?

Belki. Ama bu ne zaman olur bilmiyorum. Nerede yaşadığınız artık o kadar da önemli değil çünkü her şey küreselleşti, Internet'ten dünyayı görebiliyorsunuz. Önemli olan orada yaşayabilmek.


Murat Tabanlıoğlu İle
İSVİÇRE SAAT GİBİ BİR OFİS
ÇALIŞANLAR
PROJELER
ÖDÜLLER
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :