Alexis Şanal İle "Dijital İstanbul?" Üzerine

06 Şubat 2009Alexis Şanal'ın özgeçmişine baktığınızda, dudaklarınızı ısırmamanız mümkün değil! SCIArc'ta tamamlanan mimarlık bir lisans eğitimi, MIT'de planlama yüksek lisansı ve dijital kentler üzerine bir araştırma ve uzmanlaşma süreci... Bu entelektüel ve parlak genç kadın, altı yıldır İstanbul'da sessiz sedasız bir pratik sürdürüyor. Eşi Murat Şanal ile yerleştikleri İstanbul'u yetersiz Türkçe'sine ve soğuktan nefret etmesine rağmen neredeyse karış karış biliyor. Dahası, pek çok Türk meslektaşına kıyasla Mimarlar Odası'ndan Sulukule mevzuna, Süleymaniye Dönüşüm Projesi'nden 2010'a uzanan bir perspektifte hem fikir hem de zikir sahibi.

Alexis Şanal, tüm mimarlık öğrencilerinin hayallerini süsleyen Los Angeles'tan ters istikamette gerçekleşen yolculuğunu mimarlık aksından uzaklaşmadan bizimle paylaştı. Şanal ile kurumlara olan inancını, İstanbul'un kentsel tasarım ve planlama sorunlarına dijital çağ üzerinden uyarlanabilecek çözümleri ve Türk mimarlık mesleğinde örgütlenmeye dair sorunlarını tartıştık.


Alexis Şanal Kimdir?

Alexis Şanal'ın araştırma ve profesyonel ilgi alanları, enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan söylem ve uygulamalar, sanal ortam ve tümleşik elektronik teknolojileri ile ilişkili olarak kentsel mekan ve işyeri tasarımı olarak özetlenebilir.

Şanal'ın profesyonel deneyimleri arasında Seul'de Dijital Medya Sokağı Tasarımı, BT Adastral Bilim Parkı ve Walt Disney Imagineering için GC3 Ofisi Kampus Master Planı yer alıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent Projesi Tasarım Ekibinde görev alan ve İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde "Değişen Çalışma Mekanları" ile ilgili ders veren Alexis Şanal, halen MIT bünyesinde dijital kentler üzerine araştırmalarına devam ediyor. 2007 yılında University of Queensland'de konuk öğretim görevlisi olarak tasarım stüdyosu yöneten Şanal'ın son dönem çalışmaları arasında ise Garanti Galeri'de Loc Aware sergisi ve MediaCity:UK için dijital dekorasyon çalışması bulunuyor.


Tago Mimarlık'tan Tatsuya Yamamoto
Superpool'dan Gregers Tang Thomsen
Şanal Mimarlık'tan Alexis Şanal
Mimarlar Odası'nın "Tescilli" Mimarı Brigitte Weber
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :