Tatsuya Yamamoto'yu Kaybettik

mimarizm.com / 20 Aralık 2010


Türk ve Japon mimarlığının önemli isimlerinden Tatsuya Yamamoto, 18 Aralık 2010 Cumartesi akşamı, spor yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu henüz 49 yaşında hayata veda etti. Yamamoto'nun naaşı, Üsküdar Altunizade'deki M.Ü. İlahiyat Fakültesi Camii'nde bugün (20 Aralık 2010) öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından, Çengelköy Mezarlığı'na defnedilecek.

Öğretim görevlisi Doç. Dr. Gonca Telli ile evli ve bir kız çocuğu babası olan Tatsuya Yamamoto, meslek hayatı boyunca gerçekleştirdiği birçok ulusal ve uluslararası önemli proje ile tanınıyordu. Meslektaşı Gökhan Aktan Altuğ ile kurduğu TAGO Mimarlık ile bir çok önemli projeye imza atan Tatsuya Yamamoto, Mimar Sinan Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde de öğretim görevlisi olarak Türk mimarlığına büyük katkılarda bulunmuştu.

1961 yılında Japonya'da doğan Tatsuya Yamamoto, 1983'te Tokyo'da Shibaura Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Japonya'da, Fransa'da ve Türkiye'de üç ayrı yüksek lisans yapan Yamamoto, 1986 yılında ise "ikinci ülkem" dediği Türkiye'ye yerleşti. Yamamoto, 1987–1990 yılları arasında, Mimar Sinan Üniversitesi'nde, 1991–1995 yılları arasında da Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu süre içinde Japonya, Türkiye hükümeti, UNESCO adına çeşitli projeler yöneten Tatsuya Yamamoto'nun, Japonya, ABD ve Avrupa'da uygulanmış çeşitli projeleri bulunmaktadır. 1995'ten bu yana çalışmalarını meslektaşı Gökhan Aktan Altuğ ile birlikte İstanbul'da kurduğu TAGO Mimarlık'ta sürdüren Yamamoto, profesyonel mimarlık yaşamında çeşitli ulusal ve uluslararası projelere imza attı.

Türkiye için pek çok hizmette bulunan, gerek ürettiği nitelikli projelerle, gerekse verdiği akademik eğitimlerle Türkiye mimarlığına büyük katkılarda bulunan Tatsuya Yamamoto'nun, yurt içi ve yurt dışında Türkiye ve mimarlıkla ilgili yayımlanmış çeşitli yazıları bulunmaktadır. Entelektüel ve mesleki birikiminin yanı sıra sıcak ve pozitif kişiliği ile çevresi ve mesai arkadaşları tarafından çok sevilen Tatsuya Yamamoto'nun genç yaşta yaşamını yitirmesi, mimarlık dünyasını yasa boğdu.

Tatsuya Yamamoto'nun naaşı, Üsküdar Altunizade'deki M.Ü. İlahiyat Fakültesi Camii'nde bugün (20 Aralık 2010) öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından, Çengelköy Mezarlığı'na defnedilecek.

Tatsuya Yamamoto'nun tamamlanmış ve devam eden projeleri arasında;

Ser Plaza
Kütahya Adliyesi
Eskişehir Adliyesi
Sarkuysan İş Merkezi
Kavacık Gülsan İş Merkezi
Dündar İnşaat Incıty
Dündar İnşaat Rumelifener Istanblue
Albaraka Ofis Binası
Güneri İnşaat Ikebana
Koray İnşaat Natura Evleri (Eskişehir)
Dumankaya Vizyon
Dumankaya İkon
Dumankaya Cadde
Dumankaya Adres Lobi
Bay İnşaat Bay Resıdence (İstinye)
Rıxos Bomonti Resıdans
Soyak Karşıyaka Siesta
Soyak Halkalı Park Aparts
Bursa Korupark Avm Ve Konutları
Sinpaş Ankara Oran Projesi yer alıyor.İlişkili Haberler
Tago Mimarlık'tan Tatsuya Yamamoto
İlişkili Haberler
Superpool'dan Gregers Tang Thomsen
İlişkili Haberler
Şanal Mimarlık'tan Alexis Şanal
İlişkili Haberler
Mimarlar Odası'nın "Tescilli" Mimarı Brigitte Weber
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :